Ericsson: Seniorzy stopniowo niwelują cyfrową lukę pokoleniową

seniorzy - technologia

This post is also available in: English

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Ericsson Consumer Lab, seniorzy coraz śmielej wkraczają w dziedzinę rozwiązań cyfrowych, tym samym znacznie poszerzając swoje możliwości. Ponieważ przepaść między osobami starszymi a resztą społeczeństwa zaczyna się zacierać, umiejętności cyfrowe stopniowo przestają być atrybutem młodego pokolenia. Jednak pandemia koronawirusa nieco spowolniła ten trend, który w głównej mierze nie jest spowodowany ograniczeniem dostępu do technologii dla seniorów, lecz jej gwałtownym przyspieszeniem związanym z Covid-19.

Smartfon to również atrybut seniora

W porównaniu z 2016 r. znacznie wzrosła częstotliwość wykorzystywania smartfonów przez seniorów we wszystkich sześciu rodzajach aktywności internetowej uwzględnionych w badaniu Ericsson. Największą różnicę widać w przypadku codziennego przeglądania internetu. W 2016 r. do tej czynności przyznała się blisko połowa seniorów (47%), w 2020 r. było to już 81%. Coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak używanie komunikatorów internetowy oraz korzystanie z mediów społecznościowych.  Jednak największą różnicę na przestrzeni ostatnich 4 lat widać w takich kategoriach jak: oglądanie krótkich videoklipów (różnica 33 p.p.) oraz oglądanie pełnometrażowych filmów (różnica 28 p. p.).

Badanie Ericsson

Jednym z powodów, dla których osoby starsze zaczynają doganiać młodsze pokolenie, jest to, że każdego roku do tej grupy dołączają nowe osoby z większym doświadczeniem cyfrowym. Jednocześnie, ze względu na stosunkowo bogate doświadczenie cyfrowe, najmłodsi z osób starszych częściej poznają nowe nawyki internetowe. Duże znaczenie w przyswajaniu nowych technologii ma również rodzinna i przyjaciele, którzy zachęcają osoby starsze do korzystania z urządzeń i aplikacji ułatwiających komunikację lub po prostu dostarczających rozrywkę.

Koniec luki międzypokoleniowej, początek luki wewnątrzpokoleniowej

Zdaniem Ericsson przepaść umiejętności technologicznych między osobami starszymi a resztą społeczeństwa zaczyna się zacierać, jednak w miejsce luki międzypokoleniowej pojawia się inny problem jakim jest luka w umiejętnościach wewnątrzpokoleniowych. Według analiz dokonanych przez Ericcson, obecnie pośród grupy seniorów jesteśmy wstanie wyodrębnienie pięć różnych segmentów seniorów, głównie na podstawie sposobu korzystania z urządzeń cyfrowych oraz internetu.

badanie ericsson

Do luki wewnątrzpokoleniowej, Ericsson zalicza szczególnie dwie grupy seniorów, które na tle pozostałych charakteryzują się powolnym przyswajaniem nowych technologii oraz niewielką aktywnością w Internecie. Są to starzy tradycjonaliści” i „zabiegani emeryci”, którzy są bardziej narażeni na samotne życie niż przeciętny senior, często też mają więcej problemów zdrowotnych lub ograniczeń finansowych, które wpływają na jakość ich życia.

badanie ericsson

Ciekawą kwestią jest to, że mają oni różne podejście do technologii przyszłości. W badaniu 47% starzejących się fanów technologii wyraziło ekscytację AI, podczas gdy 52% stwierdziło, że są zafascynowani możliwościami, jakie może przynieść nowa technologia mobilna 5G. Wśród tradycyjnych seniorów było to odpowiednio 23% oraz 25%.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *