Ericsson lokuje produkcję urządzeń 5G w Polsce

img_3480_intel-ericsson-39ghz-demo

This post is also available in: English

Szwedzki Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski. Skala inwestycji w Polsce to 5 mld zł.

5 mld zł inwestycji w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki 29 sierpnia poleciał do Sztokholmu, gdzie spotkał się z Arunem Bansalem, wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską. Wizyta miała związek z decyzją Ericssona o uruchomieniu produkcji urządzeń 5G w Polsce. Plan Szwedów narzuciła sytuacja geopolityczna, a w szczególności napięcia na linii Waszyngton–Pekin, które przekładają się również na inne państwa związane politycznie i gospodarczo z USA.

Ericsson rywalizuje obecnie przede wszystkim z Huawei. Pozycja chińskiego producenta, jeśli chodzi o rozwiązania 5G jest na polskim rynku znacząca.

Rozwiązania technologii mobilnej Ericsson będzie produkował w Tczewie. Fabryka w Polsce ma w pełni obsługiwać rynek europejski. Produkcja rozpoczęła się w II kw. 2019 r., zaś wytwarzanie urządzeń do transmisji radiowej w III kw. 2019 r. Ericsson planuje uruchomienie pełnych mocy produkcyjnych w I kwartale 2020 roku. W połączeniu z istniejącymi centrami badawczo-rozwojowymi, Ericsson szacuje wartość inwestycji i produkcji w Polsce na 5 mld zł rocznie. Na zwiększenie inwestycji w Polsce wskazywał również niedawno Huawei: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/huawei-planuje-zainwestowac-w-polsce-3-mld-zl/

Polska pionierem rozwiązań 5G

„Podczas gdy polscy operatorzy komórkowi i Ericsson są gotowi przyspieszyć 5G w Polsce, my pracujemy w Polsce nad wieloma projektami 5G, wykorzystując wiedzę pozyskaną podczas komercyjnych wdrożeń 5G na czterech kontynentach. Rozszerzamy obecność w Polsce wraz z przyspieszeniem 5G w Europie. Operatorzy komórkowi mogą teraz mieć sieci opracowane przez polskich ekspertów oprogramowania i wyprodukowane w Polsce. 5G dla Polski może być wytwarzane przez polskich inżynierów, zarówno rozwijając polską gospodarkę, jak i budząc zaufanie do europejskiego łańcucha dostaw. Jestem bardzo podekscytowany, widząc, jakie możliwości otwierają się przed nami w związku z nowymi inwestycjami w Polsce” – powiedział szef regionu na Europę i Amerykę Łacińską Arun Bansal, cytowany w komunikacie.

W 2020 aukcja 5G w Polsce

W Europie Ericsson zatrudnia ponad 35 tys. pracowników. W Polsce siedziba Ericssona mieści się w Warszawie, przy czym w Krakowie i w Łodzi firma prowadzi centra badań i rozwoju, w których zatrudnia 2000 inżynierów oprogramowania w zakresie technologii radiowych, którzy mają wkład w technologię Ericsson Radio System na całym świecie. Czyni to z Polski jedno z największych centrum badań i rozwoju w zakresie technologii radiowych, które swoją wielkością ustępuje jedynie Szwecji.

Nowe inwestycje Ericssona zbiegają się w czasie z przygotowaniami Polski do pierwszej aukcji częstotliwości dla sieci 5G. Dystrybucja pasma z zakresu 3,4–3,8 GHz odbędzie się w przyszłym roku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *