Energooszczędne inwestycje Orange

base-station

This post is also available in: English

Orange Polska uruchomił najbardziej efektywną energetycznie stację bazowa sieci w Polsce. Wskaźnik efektywności SEE (Site Energy Efficiency) obiektu wynosi powyżej 94%. Jest to już kolejna zielona inwestycja operatora w tym roku.

Efektywne energetycznie urządzenia

Stacja bazowa znajduję się na terenie nowego data center Warsaw Data Hub należącego do Orange. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, w którym mocny akcent został położony na ekologię. Już wcześniej pisaliśmy, że na terenie obiektu powstała farma solarów o mocy 0,5 MW. Odpowiada to zapotrzebowaniu całkowitego zasilania połowy jednej z komór serwerowych, która pozwala na ograniczenie emisji CO2 na poziomie 5 tys. ton rocznie.

Kolejnym etapem jest uruchomienie najbardziej efektywnej energetycznie stacji bazowej. Według informacji opublikowanej przez operatora wskaźnik efektywności SEE (Site Energy Efficiency) przekracza  94%. Oznacza to, że zdecydowana większość energii elektrycznej jest wykorzystywana przez urządzenia świadczące usługi dla klientów, a tylko 6% to energia przeznaczona na zapewnienie odpowiednich warunków pracy obiektu.

,,Zapracowały na to efektywne energetycznie urządzenia radiowe, system zasilania o wysokiej sprawności i ograniczenie do minimum ilości ciepła wydzielanego w pomieszczeniu. Co ciekawe, urządzenia wydzielające dużo ciepła znalazły się na zewnątrz a na dachu dodatkowo założyliśmy powłokę odbijającą ciepło słoneczne. To pozwoliło na zastąpienie klimatyzacji przez system wentylacji” – czytamy w informacji prasowej Orange.

Kolejna 10% zielonej energii

Wcześniej, w marcu 2021 r. Orange uruchomił również swoją pierwszą stację bazową (off-grid), zapewniającą zasięg 4G/LTE, który w 70% jest zasilany energią odnawialną. Pierwsze testy operatora pokazują, że w przyszłości możliwe będzie zwiększenie udziału zielonej energii o kolejne 10%. Jednak jak podkreśla Orange, projekt jest jeszcze w fazie pilotażowej, jednak nie wyklucza w przyszłości postawienia kolejnych tego typu stacji.

Podobne wpisy