Doxychain podbija zagraniczny rynek

dokumenty - kawa - komputer

This post is also available in: English

Doxychain, firma specjalizująca się archiwizowaniu dokumentów w technologii blockchain, wzbudziła duże zainteresowanie swoim nowym rozwiązaniem. Umożliwia ono zarządzanie elektronicznymi dokumentami, gwarantując przy tym ich bezpieczeństwo oraz niezmienność zapisanych danych. Obecnie dwóch zagranicznych inwestorów zadeklarowało 2 mln euro wsparcia dla spółki.

Doxychain

Doxychain to firma działająca na rynku od września 2019 r., która specjalizuje się w zarządzaniu i przechowywaniu dokumentów w technologii blockchain. Jej rozwiązania oparte są na wieloletnim doświadczeniu oraz zaufaniu pracowników. Czwórka założycieli Doxychain współpracuję już od dekady, gdzie tworzyła projekty takie jak giełda kryptowalut – również opartej na technologii blockchainie. Inspiracją nowego pomysłu było wydarzenie Hackathon. Przedstawiony tam pomysł wzbudził duże zainteresowanie i wywołał falę ofert, między innymi od Wolters Kluwer oraz Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.   

Pojawił się także plan na stworzenie specjalnego systemu dla pełnomocnictw sądowych. W ubiegłym roku Kancelaria Prawna Jacek Bajorek przekazała spółce 860 tys. zł na wdrożenie takiego pomysłu, co wraz z pozostałymi chętnymi przełożyło się na ok. 2 mln zł wsparcia.

System spółki Doxychain

Największą zaletą systemu jest bezpieczeństwo, które zapobiega próbom fałszowania dokumentów. Doxychain tworzy skrót z każdej poprzedniej wersji dokumentów, co pozwala na jednoznaczną identyfikację wprowadzonych zmian, nawet jednego przecinka. Z kolei w przypadku dostępu do dokumentu przez link, najpierw trzeba potwierdzić swoją tożsamość za pomocą kodu SMS.

W przyszłości mają powstać smart kontrakty, które umożliwią odpowiednie pobieranie środków takich jak rachunki powiernicze. Poza tym, mogą przyspieszyć proces wymiany handlowej na rynku energii odnawialnej.

Zainteresowanie z rynku

Zastosowania systemu wzbudziły duże zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie dwóch zagranicznych inwestorów zadeklarowało 2 mln euro dla Doxychain. Odezwało się także wielu prywatnych inwestorów, w tym Adam Rudowski, który  zaoferował nie tylko wsparcie kapitałowe, ale także swoje doświadczenie w sprzedawaniu usług technologicznych na globalnej arenie.

Firma zaznacza, że możliwości blockchainu moga być wykorzystane w nowych sektorach. Ostrożne podejście do systemu szybko się zmienia wraz z prawem, które dostosowuje się do nowych opcji. Coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązania przez co wiele oszczędzają. Przykładem tutaj może być udostępnianie 11 mln umów do systemu opartego na blockchainie przez PKO BP, dzięki którym oszczędza ok. 20 mln zł rocznie. Natomiast Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przeprowadza głosowania w oparciu o tego typu rozwiązania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *