Dostawcy usług IT w Polsce: nawet 500 mln zł strat z uwagi na COVID-19

This post is also available in: English

Związek Pracodawców Usług IT (SoDA) przygotował bilans dotyczący strat związanych z obecną pandemią Covid-19. Suma wykazanych strat przez przedsiębiorstwa w Polsce przekroczyła 50 mln zł, a całkowita strata szacowana przez SoDA przekracza 500 mln zł.

Wnioski z raportu

Autorzy raportu SoDA poprosili firmy należące do Związku o ocenę wpływu koronawirusa na operacje biznesowe w dwóch kategoriach. Pierwsza kwestia dotyczyła wpływ COVID-19 na biznes, a druga prosiło o ocenę wpływu koronawirusa w perspektywie 12 miesięcy. Zdecydowana większość odpowiedzi ma charakter negatywny, a większość odpowiedzi pochodzi z trzeciego tygodnia wprowadzenia obostrzeń w Polsce (kwarantanna została wprowadzona pomiędzy 10 a 12 marca).

Łączna suma zgłoszonych strat wyniosła 52 849 000 PLN. Firmy biorące udział w badaniu mogły wskazać straty za pomocą kategorii takich jak utrata projektu, zmniejszenie zakresu projektu, przesunięcie projektu w czasie i obniżenie wynagrodzenia za projekt. Z tych strat około 38 mln zł zostało oznaczonych jako utrata projektu.

Można powiedzieć, że branża IT jest najprostsza do opanowania podczas pandemii. Teoretycznie firmy zajmujące się usługami IT nie odczuwają wpływu pandemii ze względu na możliwość pracy zdalnej oraz posiadanie pracowników o wysokich umiejętnościach technicznych. Należy jednak zauważyć, że cała branża IT, zwłaszcza branża usług IT, jest w dużej mierze zależna od innych sektorów gospodarki, a pandemia powoduje ,,zamrożenie’’ wielu inwestycji i zawieszanie nowych projektów.

500 mln zł mniejsze wpływy

Według danych PMR wartość usług IT w Polsce w 2019 r. wyniosła ponad 14 mld zł. Wskazana przez SoDA strata odzwierciedla 0,35%. całego rynku. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę liczbę zgłoszonych strat (76 ze 117) i liczbę polskich firm zajmujących się produkcją oprogramowania na zamówienie i świadczeniem usług IT  (800–900), powyższa wartość może być wyższa. Można założyć, że strata wynosi co najmniej 3,5%, tj. ok. 500 mln zł

Mimo wszystko, firmy IT podchodzą z umiarkowanym optymizmem do drugiej połowy 2020 r. Obostrzenia w prowadzaniu biznesu są sukcesywnie znoszone. Odmrażane są kolejne branże. COVID-19 pokazał też kierunek w jakim muszą iść przedsiębiorcy, by uniknąć negatywnych skutków analogicznych zdarzeń w przyszłości. Cyfrowa transformacja, wzrost znaczenia kanału online, chmura i nacisk na zdalny dostęp do zasobów w bezpieczny sposób wymuszą inwestycje firm.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *