Decyzja o 5G dopiero po wakacjach

5G -

This post is also available in: English

Janusz Cieszyński sekretarz stanu w KPRM, pełniący także obowiązki ministra cyfryzacji, zapowiedział, że po wakacjach rozpoczną się prace legislacyjne związane z przydzieleniem pasma 3400-3800 MHz. Równocześnie z opublikowaną informacją uruchomiono portal SI2PEM, umożliwiający sprawdzenie poziomu pola energetycznego generowanego przez stacje bazowe operatorów telekomunikacyjnych.

Długo odkładana decyzja

Mija już ponad rok od kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej anulował proces przygotowywania aukcji 5G dotyczącej rozdysponowania częstotliwości pasma 3400-3800 MHz. Obecnie, pełniący obowiązki ministra cyfryzacji Janusz Cieszyński przyznał, że prace legislacyjne związane z ponowną organizacją aukcji 5G ruszą dopiero po wakacjach. Na tą decyzję składają się dwa czynniki: pierwszy dotyczy prac legislacyjnych oraz analitycznych związanych z procedowaniem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Od początku br. trwają dyskusje dotyczące roli KSC w procesie rozdysponowania częstotliwości 5G. Niektóre strony sugerują również, że UKE powinien ogłosić aukcję nie czekając na KSC, jednak jest to mało prawdopodobne rozstrzygnięcie. Drugi czynnik spowolniający proces to okres wakacyjny, w którym ciężko oczekiwać sprawnego przebiegu procesu legislacyjnego.

,,Jesienią znane będą wyniki prac legislacyjnych oraz analitycznych związanych z procedowaniem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), które warunkuje rozpoczęcie rozdysponowania pasma 3400-3800 MHz. Myślę, że po wakacjach będę mógł więcej powiedzieć na ten temat” – powiedział Janusz Cieszyński

SI2PEM

Tego samego dnia, w Polsce uruchomiono portal SI2PEM (System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne), który umożliwi sprawdzenie poziom pola energetycznego generowanego przez stacje bazowe operatorów telekomunikacyjnych. Narzędzie będzie gromadzić w jednolitej i uporządkowanej formie, wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego. Następnie w oparciu o wyliczenie ciągłego rozkładu PEM i weryfikację przez pomiary w terenie, każdy będzie mógł sprawdzić jego poziomu w dowolnym miejscu w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *