Data4 inwestuje w centrum przetwarzania danych w Polsce

DATA4_kampus_Warszawa_wizualizacja

This post is also available in: English

Data4 oficjalnie ogłosiła budowę kampusu data center. Inwestycja powstanie na 4-hektarowej działce w Jawczycach pod Warszawą, a docelowa moc kampusu wyniesie nawet 50 MW. Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony w 2025 roku.

Polska ważnym punktem inwestycji

Docelowo w kampusie Data4 zostaną zbudowane trzy osobne budynki o łącznej powierzchni IT 15 tys. mkw. netto. Sama inwestycja z kolei ma składać się z minimum dwóch etapów. Pierwszy z nich, którego zakończenie planowane jest na 2023 r., przewiduję budowę obiektu o mocy 8 MW, 7,2 tys. mkw powierzchni brutto oraz 2,2 tys. mkw IT netto. Dopiero w zależności od stopnia wykorzystania bieżącej infrastruktury, Data4 podejmie dalsze decyzje dotyczące rozbudowy kampusu.

Według Data4 Polska jest ważnym punktem na mapie inwestycji. Lokalizacja ma duży potencjał rozwoju cyfrowego i jest strategicznym węzłem łączącym Europę Zachodnią, Wschodnią i Skandynawie. Data4 już zapowiedziało, że w latach 2022-2024 na inwestycje w nowych lokalizacjach przeznaczy 1,3 mld euro, z czego blisko 250 mln euro na rynku polskim. Co więcej, budowa nowego kampusu w Warszawie pozwoli Data4 zarówno skoncentrować się na polskim rynku kolokacji i hostingu, jak i wspierać rozwój klientów dostawców usług chmurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

48 obiektów w Europie

Jednak Polska to nie jedyny obszar inwestycji dla Data4. Do 2024 r. francuska firma planuje posiadać już 48 ośrodków, których łączna moc może wynosić nawet 650 MW (obecnie jest to 250 MW). Zaprezentowany plan przewiduje budowę 4-5 nowych obiektów rocznie.

Data4 równocześnie stawia na zieloną energię. Wszystkie obiekty należące do firmy (w tym również w Polsce) do 2030 r. mają uzyskać status neutralności węglowej. Energia pozyskiwana do zasilania centrów danych ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Podobne wpisy