Czy płatna telewizja zyska dzięki pandemii COVID-19?

płatna-telewizja-COVID-19

This post is also available in: English

Dane Nielsen pokazują, że rośnie oglądalność telewizji w Polsce podczas pandemii COVID-19. Na oglądalności zyskują przede wszystkim kanały informacyjne i dla dzieci. Na wskazany trend wpływa również dostęp do wybiórczo odkodowanych kanałów, dostępnych za darmo w ofercie dostawców płatnej telewizji.

COVID-19: oglądalność telewizji poszła w górę

Pandemia koronawirusa, która zmusza Polaków do pozostania w domach, istotnie wpływa na ich zachowania związane z oglądaniem treści wideo i telewizyjnych. Wyraźny wzrost zainteresowania treściami VOD komunikują chociażby Netflix czy HBO GO. Równolegle rośnie wolumen minut spędzanych przez Polaków przed telewizorami. Z danych Nielsen Audience Measurment wynika, że w okresie 2-22 marca 2020 r. średni dobowy czas oglądania telewizji wyniósł 4 godziny i 59 minut, co w porównaniu z marcem 2019 r. oznacza wzrost o 27 minut, kiedy ATS (average time spent) wynosił 4 godziny i 32 minuty. Największe wzrosty oglądalności notują kanały i programy informacyjne oraz kanały dla dzieci.

Źródło: Nielsen, 2020

Bezpłatna oferta kanałów na czas pandemii

Na wyższą oglądalność telewizji poniekąd wpływa również specjalna oferta dostawców płatnej telewizji na czas pandemii. Operatorzy włączając się do promocji prewencyjnej akcji #zostańwdomu, czasowo udostępniają swoim abonentom treści z wyższych pakietów telewizyjnych za darmo, odkodowując również kanały premium. Dla przykładu w tzw. otwartym oknie Grupy Cyfrowego Polsatu znalazło się 25 kanałów bez dodatkowych opłat. Z kolei Orange odkodował ponad 40 kanałów z Pakietu Komfortowego dla wszystkich klientów kablowej Orange TV. Szereg kanałów, głównie sportowych i filmowych odkodował również Canal+. Telewizyjną ofertę na czas epidemii rozszerzył także Play, udostępniając wszystkim użytkowników usługi Play Now 40 kanałów w ramach pakietów Extra i Kids.

Czy COVID-19 opóźni zjawisko cord-cuttingu?

Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania powstaje pytanie na ile pandemia COVID-19 sprzyja ofercie płatnych dostawców telewizyjnych i czy usługa płatnej telewizji, postawiona w konkurencyjne szranki z usługami VOD, w jakikolwiek sposób zyska na obecnej sytuacji. Zdaniem PMR panująca epidemia i konieczność pozostania w domach na pewno utrwali u Polaków potrzebę korzystania z telewizji, w tym w modelu płatnym. Kluczowe okaże się to przede wszystkim w przypadku gospodarstw domowych, które dotychczas nosiły się z myślą rezygnacji z usługi płatnej telewizji. Pozwoli to odroczyć taką decyzję w czasie lub jej zaniechać.

Ostrożnym należy być jednak w ocenie skali popytu abonentów płatnej telewizji na różnego rodzaju kanały premium, głównie kanały filmowo-serialowe, które są jednym z mocniejszych elementów budujących ARPU dostawców telewizyjnych. U części widzów może wystąpić taka potrzeba, ale w ocenie PMR nie zadzieje się to na skalę masową. Istotnymi ograniczeniami okażą się niższe PKB dla kraju i związany z tym niższy poziom średnich wydatków gospodarstw (niepewność co do zatrudnienia i wysokości zarobków, a nawet ich brak) oraz mniejsza możliwość konsultacji i kupna nowej oferty w bezpośredniej sprzedaży stacjonarnej. Inną barierą będzie również konkurencja ze strony serwisów VOD, w tym przede wszystkim w modelu subskrypcyjnym (Netflix, HBO GO, Ipla, Player). Co ciekawe, w czasie pandemii serwisy VOD zyskują dodatkową przewagę z uwagi na zamieszczane w nich premierowe filmy,  z pominięciem dystrybucji kinowej. Dla przykładu tuż po swojej premierze kinowej najnowsza produkcja jaka Komasy „Sala samobójców. Hejter” została udostępniona w płatnej ofercie serwisów Player, Canal+ czy CHILI. Z kolei na Netflix trafił film „W lesie nie zaśnie nikt” Bartosza M. Kowalskiego, który z uwagi na pandemię nie odczekał się swojej premiery w kinie.

Z drugiej strony operatorzy platform satelitarnych czy operatorzy kablowi zyskują szansę na zwiększoną sprzedaż zewnętrznych serwisów SVOD dostępnych w ich ofercie. Głównie chodzi o platformę HBO GO, która do marca 2018 r. dostępna była wyłącznie w kanale operatorskim.

Więcej informacji na temat wpływu pandemii koronawirusa na biznes dostawców usług płatnej telewizji oraz usług VOD w Polsce znajdzie się najnowszej edycji raportu PMR: Rynek płatnej telewizji i usług VOD w Polsce 2020”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *