Częściowy powrót do pracy stacjonarnej

praca stacjonarna

This post is also available in: English

Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu zaczynają przygotowywać się do powrotu do pracy sprzed okresu pandemii. Niektórzy planują wrócić do biura do końca czerwca, ale będzie to proces stopniowy, głównie dobrowolny.

26% polskich firm z gotowym planem powrotu

Według badania przeprowadzonego przez Deloitte, jedna czwarta firm  zadeklarowała, że praca w ich biurach została wznowiona, jednak z pewnymi ograniczeniami. 30% firm nie podjęło jeszcze żadnych działań, aby wznowić pracę w biurze, natomiast 26% ma plan powrotu do pracy stacjonarnej.

Z kolei w ankiecie przeprowadzanej na pracownikach wynika, że dla 51% z nich powrót do pracy jest bezpieczny. Przeciwnego zdania jest jednak 49% respondentów, którzy uważają, że zapewnienie poczucia bezpieczeństwa jest największym wyzwaniem dla firm w związku z powrotem do biur. Kolejne 20% martwi się dostosowaniem procesów biznesowych do nowych realiów. Z kolei najmniejszym problemem wydaje się przygotowanie biura i przegląd wszystkich procedur i przepisów pracy. 15% i 14% uczestników badania Deloitte uznało je za wyzwanie.

88% firm trwale zwiększy wykorzystanie pracy zdalnej

Powrót do pracy biurowej nie oznacza jednak pełnego funkcjonowania sprzed okresu pandemii. 41% firm deklaruje, że ich pracownicy będą mogli nadal pozostać w domu. W tym celu 88% badanych firm zamierza trwale zwiększyć możliwość pracy zdalnej. Ponad 70% podmiotów ograniczy również podróże służbowe i spotkania biznesowe.

Do najczęściej wskazywanych działań zapewniających bezpieczeństwo pracy zdalnej swoich pracowników firmy wskazują: VPN (64%), usprawnienie sieci (35%), modernizacja stacji roboczych (33%), dokupienie zasobów chmurowych (31%) i poprawę bezpieczeństwa sieciowego (25%).

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *