Cyfrowy Polsat zwiększa swoje możliwości w dystrybucji treści telewizyjnych dzięki usłudze IPTV

This post is also available in: English

Grupa Cyfrowego Polsatu poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty telewizyjnej internetowej telewizji linearnej IPTV. Obecnie usługa dostępna jest dla abonentów szerokopasmowego internetu Netii, Plusa oraz Orange Polska z minimalną prędkością pobierania na poziomie 8 Mbit/s (na jeden strumień wideo). Uwzględnienie w bazie potencjalnych odbiorców nowej usługi klientów Netii i Polkomtelu wynika z obecności tych spółek w ramach strukturalnych grupy. W przypadku klientów Orange wiąże się to najprawdopodobniej z dostępem regulowanym Cyfrowego Polsatu do infrastruktury operatora zasiedziałego (ale na innych zasadach niż ma to miejsce w przypadku T-Mobile). Na razie nie wiadomo czy pakiety IPTV Cyfrowego Polsatu będą dostępne także za pośrednictwem innych dostawców internetowych.

Uruchomiona usługa IPTV wpisuje się w strategię Grupy Cyfrowego Polsatu zakładającą dystrybucję treści telewizyjnych na wszelkich możliwych platformach technologicznych. Oprócz modelu internetowego operator świadczy usługi telewizyjne przede wszystkim w dostępie satelitarnym, ale także na urządzeniach mobilnych oraz w formacie VOD i OTT. Ponadto dla Cyfrowego Polsatu telewizja kablowa w technologii IPTV jest sposobem na zagospodarowanie swoimi usługami telewizyjnymi obszaru dużych miast, na którym operator umocnił swoją pozycję dzięki przejęciu Netii. Podstawowa usługa telewizji satelitarnej, która świetnie sprawdza się na obszarach pozamiejskich i małych miastach, na terenach bardziej zurbanizowanych nie zawsze zdaje egzamin – kluczowym ograniczeniem jest mniejsza możliwość instalacji talerzy satelitarnych. Usłudze IPTV w dużych ośrodkach miejskich sprzyja natomiast częstsze niż w małych i średnich miastach wyposażenie budynków w infrastrukturę kablową.

Niezależnie od tego, również Netia, która od ubiegłego roku należy do Grupy CPS, posiada w ofercie usługę IPTV.

Telewizja internetowa od Cyfrowego Polsatu dostępna jest w modelu abonamentowym i podlega praktycznie takiej samej pakietyzacji programów telewizyjnych jak telewizja satelitarna operatora. Usłudze dedykowany jest dekoder Evobox IP (wyprodukowany przez należącą do Grupy CPS fabrykę InterPhone Service z Mielca). Urządzenie zapewnia dostęp na telewizorze do ponad 150 kanałów. Evobox IP można podłączyć do internetu zarówno za pośrednictwem kabla sieciowego, jak i bezprzewodowo – posiada wbudowany moduł Wi-Fi.

W ofercie IPTV Cyfrowego Polsatu dostępne są cztery uniwersalne warianty abonamentu w rozpiętości cenowej 20-100 zł miesięcznie, przy czym pierwsze trzy miesiące korzystania z usługi są darmowe. Najtańszy abonament obejmuje 70 kanałów telewizyjnych o różnej tematyce, najdroższy natomiast – 142. Oprócz tego Cyfrowy Polsat wyróżnia trzy pakiety sportowe, w których, oprócz innych programów, uwzględnia większą pulę kanałów o tematyce sportu. Ceny pakietów to 60, 80 lub 120 zł miesięcznie z dostępem odpowiednio do 7, 16 oraz 15 kanałów sportowych. Usługa IPTV, podobnie jak telewizja satelitarna, objęta jest programem rabatowym smartDOM. Działania reklamowe Cyfrowego Polsatu zakładają promocję internetowej telewizji w pakiecie z dostępem do internetu światłowodowego od Plusa (na bazie infrastruktury Netii).

Z danych PMR wynika, że Grupa Cyfrowego Polsatu ze swoją bazą abonentów telewizyjnych (nie wliczając bezpośrednich klientów Netii) odpowiada za jedną trzecią całkowitego wolumenu rynku płatnej telewizji w Polsce. Udział ten na przestrzeni ostatnich sześciu lat jest praktycznie stały. Wskazuje to na wysoką konkurencyjność usług pozostałych dostawców telewizyjnych, w tym przede wszystkim operatorów kablowych.

Źródło: PMR, 2019

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *