Cyberbezpieczeństwo firm w Polsce w czasie pandemii

cyberbezpieczenstwo

This post is also available in: English

Jak wynika z raportu KPMG, na koniec 2020 roku aż dwie trzecie firm w Polsce doświadczyło co najmniej jednego zagrożenia związanego z naruszeniem bezpieczeństwa IT. Wynik jest o 10% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do głównych zagrożeń należą: wyciek danych spowodowany atakami złośliwego oprogramowania malware i atakami typu DDoS.

Rośnie liczba cyberzagrożeń

Rok 2020 r. to kolejny rok z rzędu w którym firmy w Polsce doświadczają coraz większej ilości cyberzagrożeń. Według raportu ,,Barometr cyberbezpieczeństwa. COVID-19 przyspiesza cyfryzację firm” w poprzednim roku, aż 10% więcej firm odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa niż w 2019 r. Co więcej, aż jedna piąta (19%) przedsiębiorców dostrzegła wzrost liczby prób cyberataków, podczas gdy tylko 4% ankietowanych odnotowało ich spadek.

Badanie KPMG

Podobnie jak w poprzedniej wersji badania KPMG, firmy nadal widzą największe zagrożenie ze strony cyberprzestępców. W tym roku potwierdziło to 85% ankietowanych. W tej grupie najczęściej wymieniali pojedynczych hakerów i zorganizowane grupy cyberprzestępcze, na które wskazuje ponad połowa badanych firm. Zmienia się natomiast nastawienie do wewnętrznych pracowników, którzy ze względu na swoje niezadowolenie lub działania konkurencji mogliby się przyczynić do utraty istotnych danych.

Główne zagrożenia w 2020 r.

Zagrożenia mogą pochodzić z wielu źródeł. Wśród głównych, co trzecia (32%) firma w Polsce dostrzega je w wycieku danych spowodowanych złośliwym oprogramowaniem typu malware (ocena 5 i 4). Na drugim miejscu znalazły się ataki DDoS z wynikiem 28%. Co ciekawe to zagrożenie równocześnie przez 26% (ocena 0) firm jest wymieniane jako niestanowiące żadnego zagrożenia dla organizacji. Na trzecim miejscu znalazł się wyciek danych spowodowany kradzieżą lub zgubieniem firmowego sprzętu (27%).

Badanie KPMG

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *