CRN: dwie trzecie firm gotowe na większą rotację pracowników IT

IT - specjalista

This post is also available in: English

Rynek pracy w polskim sektorze IT osiąga rekordowe poziomy płac, a pracodawcy coraz bardziej akceptują nadchodzącą rotację pracowników. Dodatkowo na obecną sytuację wpływa rosnące zainteresowanie zagranicznych firm polskimi pracownikami. W odpowiedzi tylko jedna czwarta firm w Polsce planuje podnieść wynagrodzenia swoich pracowników w 2022 roku.

Rekordowe wynagrodzenia dla pracowników IT

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez CRN, aż 62% firm w Polsce spodziewa się w najbliższym czasie większej rotacji pracowników w branży IT. Jest to efekt głównie rosnących wynagrodzeń, które w ostatnim sięgają rekordowych stawek. Według danych Awareson, na które powołuję się  CRN, w maju średnie wynagrodzenie w sektorze IT w przypadku zleceń B2B wyniosło 24 853 zł, o blisko jedną piątą więcej niż na początku obecnego roku. W przypadku ekspertów, zarobki w tym samym czasie wrosły do 24 727 zł.

Dodatkową zmianą w najbliższym czasie będzie również realizacja programu ,,Polski Ład”, które wprowadzi kilka istotnych zmian. W efekcie 25% firm IT w Polsce w przyszłym roku zamierza zwiększyć budżet na wynagrodzenia dla pracowników, a 28% jeszcze nie wiem czy podejmie takie kroki. Pozostała część respondentów zadeklarowała, że w 2022 r. nie podniesie wynagrodzeń swoich pracowników.

Zachodnie firmy chętnie sięgają po polskich pracowników

Dodatkowym impulsem wpływającym na wzrost wynagrodzeń oraz większą rotację w sektorze IT okazała się pandemia COVID-19, która rozpowszechniła zdalny tryb pracy. W tym przypadku odległość, nawet obejmująca różne kraje w Europie, przestała stanowić istotny czynnik ograniczający kontakt pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Tym samym zachodnie firmy coraz częściej kierują swoje oferty do polskich pracowników.

Ankieta CRN dotyczyła również ewentualnego wpływu Polskiego Ładu na ceny usług i produktów w przyszłości. Zdecydowana większość, ponieważ aż 94% badanych stwierdziło, że nowe zapisy mogą wpłynąć na przyszłe ceny.

W badaniu CRN wzięło udział 265 respondentów.

Podobne wpisy