COVID-19: wzrost cyberataków na polskie firmy i internautów

cyberbezpieczenstwo

This post is also available in: English

Raport przygotowany przez Check Point dotyczący cyberataków pokazuje, że hakerzy nagminnie wykorzystują obecną sytuację związaną z pandemią Covid-19, zwiększając w tym czasie liczbę ataków na przedsiębiorstwa i internautów w Polsce. Emotet to najczęściej wykorzystywane złośliwe oprogramowanie w atakach na firmy.

Ponad 300 ataków tygodniowo

Według danych zawartych w raporcie firmy Check Point dotyczącym cyberataków, w ostatnim półroczu tego roku polskie firmy i internauci byli atakowani średnio 307 razy w tygodniu. Choć średnia liczba tygodniowych cyberataków przypadających na jedną organizację w Polsce wynosi mniej od średniej globalnej, to w ostatnim czasie liczba tego typu incydentów znacznie wzrosła. Najwięcej, bo 46% cyberataków w Polsce pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, 16% z Irlandii, a co ciekawe aż 13% wszystkich ataków dokonywanych jest lokalnie. Dla porównania, w skali światowej 60% cyberataków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Prawdziwą plagą wśród przedsiębiorstw w Polsce jest złośliwe oprogramowanie Emotet. Odpowiada ono za 8% wszystkich cyberataków w pierwszej połowie 2020 r. Drugi w kolejności trojan bankowy Trickbot, który odpowiada za 3% ataków. Obydwa oprogramowania umożliwiają cyberprzestępcom podłączenie zainfekowanego urządzenia do sieci Botnet co umożliwia cyberprzestępcom wykorzystywanie go do rozsyłania ransomware czy ataków DDoS.

Witryny internetowe głównym źródłem cyberataków

93% złośliwych plików pobieranych przez polskie przedsiębiorstwa pochodzi ze stron internetowych, co jest zupełnie innym trendem w porównaniu ze statystykami światowymi. Aż 83% cyberataków przeprowadzanych na całym świecie polega na wysyłaniu zainfekowanych wiadomości e-mail, podczas gdy w Polsce takie ataki stanowią zaledwie 7% całości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *