COVID-19 szansą na utrwalenie korzystania z usług płatnej telewizji i VOD

This post is also available in: English

Kryzys COVID-19 przyczynił się do zwiększenia aktywności Polaków, jeśli chodzi o korzystanie z telewizji i usług VOD. Społeczny lockdown pokazał, że usługi płatnej telewizji i VOD mają duże znaczenie w codziennym życiu Polaków. Poza tym pandemia jest szansą na utrwalenie zachowań dotyczących bardziej aktywnego oglądania treści wideo.

COVID-19: większe zainteresowanie Polaków usługami wideo

Kryzys COVID-19 i związany z nim lockdown przyczynił się do uaktywnienia społeczeństwa, jeśli chodzi o korzystanie z usług medialno-rozrywkowych. Z autorskiego badania PMR, którego realizacja miała miejsce w kwietniu 2020 r., wynika, że największy odsetek Polaków zwiększył częstotliwość oglądania tradycyjnej telewizji. Niewątpliwie wiąże się to chęcią bycia na bieżąco z sytuacją w kraju i na świecie dotyczącą panującej pandemii, ale również zapełnienia wolnego czasu w ramach społecznej kwarantanny. Nie bez znaczenia okazały się również dodatkowe kanały okresowo dokładane klientom przez dostawców płatnej telewizji za darmo z wyższych pakietów telewizyjnych. Kryzys COVID-19 uwypuklił więc znaczenie telewizji w codziennym życiu Polaków. Pokazał, że jest to nadal silne medium, co jest istotne w kontekście regularnie wieszczonego schyłku płatnej telewizji na rodzimym rynku.

Jedna trzecia Polaków z uwagi na pandemię więcej czasu zaczęła również poświęcać na korzystanie z darmowych serwisów VOD. W większym jednak stopniu Polacy zwrócili się ku czytaniu książek (44%) i prasy online (43%) oraz słuchaniu radia (35%). Treści w płatnych serwisach VOD w czasie lockdownu w większym stopniu zaczął oglądać blisko co czwarty Polak (23%).

Różnice pokoleniowe

Ciekawie prezentują się powyższe wyniki badania w rozbiciu na poszczególne pokolenia Polaków. W odniesieniu wyłącznie do płatnej telewizji i usług VOD potwierdzają dotychczasowe trendy na rynku dotyczące różnic wiekowych i sposobu korzystania z usług wideo. Badanie pokazuje bowiem, że młode osoby bardziej niż telewizję cenią sobie usługi wideo na żądanie – zarówno płatne, jak i darmowe. Równolegle starsze pokolenia Polaków nadal w większym stopniu skupiają się na ofercie płatnej telewizji.

Więcej informacji na temat wpływu kryzysu COVID-19 na rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce znajduje się w raporcie PMR: Rynek płatnej telewizji i VOD. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *