Covid-19 nowym sposobem cyberprzestępców

cyberbezpieczenstwo

This post is also available in: English

To już niemal trzy miesiące odkąd pandemia Covid-19 rozwinęła się na dobre. Wpływa ona niemal na wszystkie dziedziny życia, w tym również na bezpieczeństwo w sieci. Takie słowa jak koronawirus to obecnie najbardziej wyszukiwane frazy na portal internetowych, a cyberprzestępcy bezlitośnie wykorzystują ten fakt.

Polska w czołówce cyberataków metodą spam Covid-19

Według ostatniego raportu firmy Eset w I kw. 2020 r. znacznie wzrosła liczba zagrożeń występujących na stronach internetowych, a w szczególności popularne stały się takie zagrożenia jak spam. Porównując sytuację do IV kw. 2019 r. ich liczba wzrosła o 21%. Możemy powiedzieć, że koronawirus stał się motorem napędowym dla kampanii spamowych, w tym również w Polsce. Liderem wszystkich niechcianych wiadomości e-mailowych wykrytych w I kw. 2020 r. są Stany Zjednoczone z wynikiem 18,4 %. Na drugim miejscu sklasyfikowała się Polska z wynikiem 6,6%.

Z kolei z raportu F-secure dziennie notowane jest około 240 mln wiadomości typu spam wykorzystujących obecną pandemię. Hakerzy często podszywają się pod różnego typu organizacje takie jak np. WHO, zwiększając swoją szanse na wyłudzenie od nas istotnych danych.

Plaga ataków phishingowych

Podobnie jest również w przypadku ataków phishingowych. Eksperci firmy FortiGuard wykrywają nawet 600 nowych zagrożeń nawiązujących do Covid-19, a liczba nowych wirusów od początku pandemii wzrosła aż o 131%. Kampanie phishingowe często są wykorzystywane do roznoszenia złośliwego oprogramowania, kradzieży danych logowania i oszustw finansowych, a w obecnej sytuacji gdzie liczba nowych użytkowników podłączonych do internetu jest ogromna, cyberprzestępcy bezlitośnie to wykorzystują.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *