Coraz więcej seniorów jest obeznanych z technologią

senior - technologia

This post is also available in: English

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aż 73% osób w wieku powyżej 60 lat jest obyte z obsługą komputera, a ich przeważająca część przyznaje, że sama się tego nauczyła. Znaczna większość seniorów posiada także telefony komórkowe, jednak część z nich wciąż nie jest w stanie rozstać się z telefonią stacjonarną.

Przywiązanie do telefonów stacjonarnych

Telefony komórkowe stały się na tyle powszechne wśród starszych użytkowników, że posiada je aż 92% osób w wieku 60 lat i więcej, z czego zdecydowana większość twierdzi, że te usługi są znaczące. Jednakże wiele seniorów – aż 53% – wciąż jest w posiadaniu telefonów stacjonarnych. 60% tej grupy twierdzi, że ich posiadanie jest dla nich zasadniczą sprawą, dlatego też nieco ponad połowa (52%) tej samej grupy nie planuje rezygnacji z tej usługi.

Seniorzy obeznani z komputerami

Aż 73% osób w wieku powyżej 60 lat jest obyte z obsługą komputera, a ich przeważająca część przyznaje, że sama się tego nauczyła i dobrze ocenia swoje umiejętności. Niemalże wszyscy używają komputera w domu, natomiast zaledwie 13% korzysta z komputera u rodziny, a 14% – w pracy. Seniorzy, którzy nie używają komputera, najczęściej nie odczuwają takiej potrzeby, jednak aż 38% z nich nie korzysta, ponieważ nie posiada tego sprzętu. 

Internet oraz komunikatory to kluczowe środki w życiu seniora

Według badań 73% seniorów korzysta z internetu stacjonarnego bądź mobilnego. Zdecydowana większość, bo aż 90%, tej grupy twierdzi, że korzystanie z sieci jest dla nich istotne. W czasie pandemii średnia liczba godzin spędzonych online wzrosła z 2,9 do 3,6.

Pandemia wpłynęła także na wzrost zainteresowania komunikatorami. Już 46% starszych użytkowników telefonii komórkowej korzysta z komunikatorów komórkowych, do których najczęściej należą WhatsApp oraz Messenger. W opinii seniorów, największymi atutami takich rozwiązań to bezpłatny dostęp do komunikatorów oraz zapewnione stabilne połączenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *