Coraz mniej kradzieży telefonów komórkowych w Polsce

This post is also available in: English

Spada liczba skradzionych telefonów komórkowych w Polsce. W ubiegłym roku wyniosła 14 tys. sztuk, podczas gdy 15 lat temu było to 4-krotnie więcej.

Operatorzy blokują co piąty skradziony telefon

W lutym i marcu 2019 r. Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrolą UKE objęci zostali: Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat. Zdaniem regulatora wszyscy operatorzy objęci kontrolą wywiązują się z obowiązków przyjmowania zgłoszeń kradzieży telefonów oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi operatorami. Wynika to wprost z przepisów Prawa telekomunikacyjnego, które zobowiązuje do tego operatorów komórkowych.

Z danych policji wynika, że tylko w ubiegłym roku skradzionych zostało ponad 14 tys. telefonów komórkowych. Skala ta jednak z roku na rok jest coraz mniejsza. W 2010 r. było to około 30 tys. urządzeń, a w 2005 r. niemal 60 tys.

3 tys. telefonów rocznie zablokowanych

Przy spadającej liczbie kradzieży, na stałym poziomie utrzymuje się liczba zablokowanych urządzeń u operatorów. Od pięciu lat utrzymuje się ona na poziomie około 3 tys. rocznie. Wynika to z tego, że nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

55 mln kart SIM w Polsce w 2023 roku

Według prognoz PMR opublikowanych w raporcie „Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023” w kolejnych latach liczba kart SIM w Polsce będzie rosła, chociaż w perspektywie długookresowej należy mówić raczej o pewnej stabilizacji rynku (wzrosty poniżej 1%). Po urealnieniu liczby aktywnych kart pre-paid w latach 2016-2017, w okresie 2018-2023 baza kart SIM będzie rosnąć organicznie. W porównaniu do wzrostów obserwowanych na rynku w poprzednich latach, różnica rok do roku będzie jednak niewielka z uwagi na stale obniżającą się aktywację nowych jednorazowych kart pre-paid. Na rynku nadal będą działać zarówno operatorzy strukturalni jak i wirtualni (MVNO). Na koniec 2023 liczba kart sim w Polsce zbliży się do 55 mln.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *