Pandemia zmieniła nawyki zakupowe

Komputer

This post is also available in: English

Poprzedni rok, i początek obecnego roku to zdecydowanie trudny okres, w którym działania związane ze sprzedażą i dystrybucją produktów dla przedsiębiorców były prawdziwym wyzwaniem. Istnieje jednak przestrzeń, w której pandemia Covid-19 wręcz zachęcała do działania nie tylko przedsiębiorców, ale również klientów – Internet.

Rośnie handel internetowy w kategorii komputerów i elektroniki

Rok 2020 r. to okres, w którym zdecydowanie coraz częściej decydowaliśmy się na zakupy online, w tym również sprzętu komputerowego i elektroniki. Jak wynika z badania firmy Shoper w tym segmencie liczba, którzy znacznie częściej dokonują zakupu przez internet zwiększyła się o ponad jedną piątą (21,7%). Równocześnie 53% uważa, że w przypadku zakupu sprzętu IT, zamawia tak samo często jak przed okresem pandemii. Jedynie 10,2% kupuje komputery i elektronikę rzadziej.

Badanie Shoper

Bez wątpienia okres ograniczeń przełożył się również na preferencje konsumentów. Z badań Sophos wynika, że więcej klientów decyduje się na zakup elektroniki oraz komputerów przez Internet niż w punktach stacjonarnych. We wrześniu 2020 r. było to odpowiednio 24,6% i 12,3%. Ponad jedna czwarta badanych (26,2%) dokonała zakupu zarówno w sklepie internetowym jak i punkcie stacjonarnym. Pozostałe 37% nie kupiło produktu w tym segmencie.

Cena to główny czynnik wyboru

Podobnie jak w poprzednich latach, cena pozostaje najważniejszym kryterium wyboru poszczególnych produktów oraz wyboru miejsca dokonania zakupu. Uważa tak 86% badanych. Na drugim miejscu znalazła się darmowa dostawa (61%) oraz wygodne metody płatności, dostawy i przyjazne zasady zwrotów (41%).  Według ostatniego raportu firmy Shoper we wrześniu 2020 r. przybyło o 37% więcej sklepów internetowych niż w analogicznym okresie rok temu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *