Co trzecia firma w Polsce korzysta z chmury

chmura

This post is also available in: English

Z badania opublikowanego przez Aruba Cloud wynika, że co trzecia firma w Polsce korzysta z usług w chmurze. Dla porównania na Węgrzech odsetek ten wynosi 38%, a w Czechach osiąga blisko 50%.

Co zachęca polskie firmy do chmury

Przedsiębiorstwa w Polsce zwracają szczególnie uwagę na trzy czynniki decydując się na korzystanie z usług chmurowych. Lokalizacja, certyfikaty i koszty. Prawie 60% firm wskazuje, że kwestia lokalizacji może mieć wpływ na wybór dostawcy, co ważne 44% z nich uważa, że informacje przechowywane w chmurze muszą podlegać jurysdykcji europejskiej. Istotne są również koszty związane z korzystaniem z usług chmurowych i posiadane certyfikaty, które stanowią gwarancję najwyższej jakości usługi. Oba te czynniki uzyskały wynik po 37%.

Z badań PMR realizowanych na potrzeby raportu „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw jest skłonnych  do zapłaty wyższej ceny za usługi data center, które posiadają certyfikaty gwarantujące spełnianie określonych norm. W 2018 r. była już to co trzecia firma (33%), a w tym samym badaniu powtórzonym rok później, taką skłonność przejawiało 38% firm.

Więcej na temat certyfikacji centrów danych i jej wpływie na rynek można znaleźć w tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/prognozy-dla-rynku-data-center-w-polsce-certyfikacje-obiektow/

Badanie Aruba Cloud zestawia polskich odbiorców chmury z firmami w Czechach i na Węgrzech. W Polsce 33% firm korzysta z usług w chmurze. Sytuacja na Węgrzech jest nieco lepsza – 38% firm korzysta z usług chmurowych. Spośród wspomnianych trzech krajów regionu środkowoeuropejskiego, liderem adopcji chmury – wg Aruba Cloud – są Czechy, gdzie do korzystania z rozwiązań chmurowych przyznaje się 49% przedsiębiorstw. Warto przy tym zwrócić uwagę, że badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed pandemią koronawirusa, która wymusiła przyspieszoną cyfrową transformację wielu firm i mocno wpłynęła m.in. na nasycenie usługami chmurowymi i potencjał rozwoju na poszczególnych rynkach.

Bezpieczeństwo jest kluczowe

62% organizacji uważa, że chmura poprawia ochronę informatyczną ich organizacji. Firmy najbardziej są zaniepokojone wyciekiem danych (42%), a następnie złośliwym oprogramowaniem (36%). Najczęściej firmy chcąc się bronić przed niepożądanymi zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa wskazują na programy antywirusowe (56%). Inne podejowane środki w ramach cyberbezpieczeństwa to zabezpieczenia sieciowe (25%), szkolenie pracowników (24%) i regularne aktualizacje.

Główną przeszkodą w wdrażaniu usług chmurowych jest wciąż niskie zaufanie do dostawców zewnętrznych. 27% firm w Polsce nie ufa takim podmiotom. Z kolei u 34% istnieją zapisy wewnętrzne i regulaminy, które zabraniają przenoszenia danych do firm zewnętrznych.

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym br. na próbie 654 średnich i dużych firm, mających siedzibę w Polsce, Czechach lub na Węgrzech.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *