Co trzeci Polak zmienia telefon co dwa lata

telefon

This post is also available in: English

Jak wynika z badania firmy Kantar przeprowadzonego dla Swappie, już co trzeci Polak wymienia swój telefon co dwa lata. Równocześnie blisko połowa badanych dokonuje zakupu przez internet, gdzie według trzech czwartych można znaleźć tańszą ofertę wybranego modelu.

Dominacja azjatyckich marek

Polski rynek telefonów komórkowych należy do firm azjatyckich. Łączny udział firm z tego regionu odpowiada za ponad dwie trzecie wszystkich używanych urządzeń. Samsung po raz kolejny utrzymał pozycję numer jeden. W 2021 roku urządzenia południowokoreańskiej firmy stanowiły już 33% wszystkich dostępnych modeli telefonów w Polsce. Na drugim miejscu znalazła się marka Xiaomi, która kontroluje kolejne 21% urządzeń. Dalsze pozycję należą do takich firm jak: Huawei (17%), iPhone (10%) oraz OnePlus (1%).

Z badania przeprowadzonego przez Kantar wynika, że większość Polaków wymienia swój obecny model telefonu co dwa-trzy lata (64%), z czego aż 31% robi to w drugim roku użytkowania urządzenia. Co ciekawe, co dziesiąty ankietowany robi to przynajmniej raz w roku, czyli mniej więcej tyle samo, co ci, którzy wymieniają telefon co cztery lata.

Telefon bez pakietu u operatora

W przypadku decyzji o zakupie nowego telefonu, aż 62% osób decyduję się na zakup telefonu bez abonamentu u wybranego operatora. Tylko co czwarty wybiera pakiet oferowanych usług. Popularną opcją (53%) jest również płatność z góry. Zakup telefonu na raty decyduję się tylko 9% Polaków.

Zakupy online są również popularną opcją, a trzy czwarte respondentów twierdzi, że pozwala im znaleźć tańsze oferty na wybrany model telefonu. Jednocześnie 69% przyznaje się do korzystania z internetowych porównywarek. Kolejną motywacją do zakupów online jest szeroka oferta produktów (59%), godna zaufania marka sklepu (42%) oraz wygodne metody płatności i dostawy (26%). W sumie prawie połowa respondentów (45%) byłaby skłonna kupić telefon przez internet.

Podobne wpisy