Co Polacy myślą o AI w procesie rekrutacji?

rozmowa kwalifikacyjna

This post is also available in: English

Wstępne sprawdzanie przez sztuczną inteligencję kandydatów przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną jeszcze do niedawna było teorią abstrakcyjną. Jednak jak wynika z badania „Cyfrowa ewolucja kariery” przeprowadzonego przez firmę Pracuj.pl, Polacy nie mieli by nic przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Większość na tak

Firma Pracuj.pl, zajmująca się kompleksową rekrutacją on-lin, postanowiła sprawdzić stosunek Polaków do rozwiązania polegającego na wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji pracowników. Według jej ustaleń większość, tj. aż 2/3 badanych nie zmieniło swojej opinii na ten temat, a wśród tej grupy 21% przejawiałoby jeszcze większą skłonność do całego procesu.

AI

Na fakt akceptacji AI, może mieć wpływ, że już 9 na 10 pracowników wykorzystuje rozwiązania cyfrowe podczas szukania nowego miejsca pracy. Spośród wszystkich uczestników badania, również 73% zgodziło się ze stwierdzeniem, że technologie w przyszłości będą odgrywać coraz większą rolę w codziennej pracy. Kolejne 62%, że rozwój technologii doprowadzi do sytuacji w której roboty i sztuczna inteligencja przejmę część zadań należące do człowieka.

Dodatkowa zachęta

W Badaniu „Cyfrowa ewolucja kariery” poruszono również ciekawy wątek, dotyczący wpływu dodatkowych, pozytywnych informacji na temat skuteczności AI w procesie rekrutacji. Tej samej grupie badawczej, przedstawiono wyniki badań potwierdzających trafność doboru dopasowanych kandydatów przez sztuczną inteligencję. Odsetek grupy, która była początkowo niechętna wobec AI w procesie rekrutacji, spadł z 36% do 26%. Zwiększyła się natomiast grupa o neutralnej postawie (46%) oraz tych, których motywacja wzrosła (29%).

AI

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *