Co druga firma korzysta lub planuję wdrożenie chmury

rynek-cloud-computing-w-Polsce

This post is also available in: English

Z badania zleconego przez Oktawave i 7bulls wynika, że ​​co druga firma w Polsce korzysta lub planuje korzystać z rozwiązania chmurowego w swojej organizacji. W tym celu duże firmy koncentrują się na podnoszeniu umiejętności swoich pracowników, podczas gdy średnie firmy często korzystają z rozwiązań dostawców zewnętrznych.

Znaczenie firm zewnętrznych

W raporcie Kompetencje Chmurowe Firm w Polsce 2020 wskazano, że ponad połowa firm chce podnieść swoje kompetencje chmurowe, z czego 66% dużych i 68% średnich firm oczekuje przy tym wsparcia zewnętrznych organizacji. Większość z nich planuje w tym celu skorzystać z pomocy operatorów chmury (38%) i firm konsultingowych (29%). Głównym sposobem na podniesienie kompetencji swoich pracowników dla 55% dużych i 50% średnich firm jest zorganizowanie szkoleń i programów certyfikacyjnych. Inne popularne sposoby podnoszenia kompetencji chmurowych to nauka za pomocą webinariów, podcastów i platform e-learningowych (51%) i udział w konferencjach branżowych (47%).

Różni się natomiast podejście dotyczące zatrudniania zespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych w organizacjach. W przypadku dużych firm, 53% z nich stawia na rozwijanie  kompetencji wewnętrznych pracowników oraz zatrudnianie specjalistów ds. bezpieczeństwa. Z kolei blisko dwie trzecie średnich firm w tym przypadku woli skorzystać z pomocy dostawców lub ekspertów zewnętrznych.

Pracownicy głównym zagrożeniem

To co może budzić największe obawy, ale równocześnie być głównym czynnik do zaangażowania firm w podnoszenie kompetencji pracowników jest fakt, że aż 95% incydentów bezpieczeństwa w systemach chmurowych odpowiadają pracownicy danej organizacji. Z badania IDG wynika również że obecnie co druga (51%) firma w Polsce korzysta lub planuje korzystać z rozwiązań chmurowych. Co piąta stawia na model hybrydowy, a co dziesiąta na multicloud.

Badanie zostało zrealizowane przez IDG Polska na zlecenie Oktawave i 7bulls w lutym i marcu 2020 r. na grupie 252 osób na stanowiskach kierowniczych w średnich i dużych firmach informatycznych w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *