Co czwarty abonent w Polsce zmieniłby swojego ISP

fibres

This post is also available in: English

Według raportu firmy Nexera, rośnie odsetek Polaków, którzy nie są zadowoleni z jakości posiadanych łączy internetowych. COVID-19 tylko uwypuklił problem i wywarł presję na ISP.

Najwięcej łączy poniżej 20 Mb/s

Epidemia COVID-19 zmieniła sposób, w jakim myślimy o dostępie do szybkiego internetu. Wprowadzanie kolejnych obostrzeń zmusiła Polaków do wykonywania wielu czynności drogą online, a dostęp do szybkiego internetu jest gwarantem niezawodności, szczególnie w przypadku pracy online. W 2019 r. 20% dorosłych osób w kraju nie znało nawet pojęcia ,,praca zdalna”, a 71% stwierdziło, że nigdy z taką pracą nie miała do czynienia. W wyniku pandemii 88% mieszkańców, deklarowało, że doświadczenia pracy zdalnej ma już za sobą.

Z badań Nexery, największego operatora hurtowego światłowodowej sieci dostępowej w Polsce, wynika, że w minionym roku mieszkańcy regionów najczęściej wykorzystywali łącze internetowe o najniższej przepustowości  – do 20 Mb/s. Powinno to być alarmujące dla dostawców intertnetu, tym bardziej, że co czwarty ankietowany jest niezadowolony ze swojego łącza i gdyby miał możliwość chętnie zmieniłby swojego dostawcę. Co więcej, odsetek tego rodzaju deklaracji wzrósł  o 7 pkt. proc. względem ubiegłorocznej edycji badania.

Obok samej pracy zdalnej, do sieci przeniosły się również inne aktywności Polaków. Według raportu Nexery największy wzrost dotyczy spraw urzędowych, które drogą online załatwia już 70% ankietowanych. W zeszłorocznym badaniu takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych. Polacy przerzucili się również na zakupy online. W 2020 r. odsetek e-konsumentów wyniósł już 93% ( w 2019 r. było to 72%). Nexera w swoim badaniu zapytała również o korzystanie z bankowości mobilnej, w tym o możliwość opłacania rachunków online. Korzysta z nich odpowiednio 95% i 94% badanych.

Szybkość ważniejsza od ceny

15% wszystkich przedsiębiorców ankietowanych przez Nexera jest niezadowolonych z obecnego połączenia internetowego. Jedna czwarta ankietowanych przedsiębiorców gdyby miała możliwość zmieniłaby swojego dostawcę, a 39% uważa, że zwiększenie prędkości internetu będzie miało pozytywny wpływ na poprawę rentowności i rozwój biznesu.

Cena przestała już być najważniejszym kryterium wyboru dostawcy internetu. Niemal połowa (44%) badanych firm przyznała bowiem, że dostęp do szybkiego internetu ma dla nich większe znaczenie niż jego koszt (35%). Co więcej, aż 29% firm zatrudniających powyżej 250 pracowników chce zmienić połączenie na szybsze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *