Chmura w polskim sektorze energetycznym

dane

This post is also available in: English

W swoim ostatnim raporcie firma doradcza EY zwróciła uwagę na problem chmury obliczeniowej w polskim sektorze energetycznym, w którym wciąż brakuje odpowiednich przepisów i regulacji ułatwiających stosowanie chmury. Choć obecne przepisy nie zabraniają tego rozwiązania, wciąż nie ma udanych przykładów jej stosowania. Jak wskazuje raport, sektor energetyczny potrzebuje odpowiednich przepisów zachęcających do stosowania jej na szerszą skalę, takich jak w innych sektorach gospodarczych (np. bankowości).

Odpowiednie regulacje prawne

Raport Ernst & Young „Chmura obliczeniowa w sektorach regulowanych: Finanse i Energetyka. Wyzwania 2021” porównuje obecną sytuacje polskiego sektora energetycznego, do tej z przed kilkunastu lat w innych sektorach gospodarczych. Branża ta wciąż czeka na odpowiednie regulacje prawne, które nie tylko ułatwią wdrożenie chmury obliczeniowej, a wręcz zachęcą do jej stosowania na szerszą skalę. W raporcie EY podaje przykłady innych sektorów gospodarczych, takich jak np. bankowość, ubezpieczenia, administracja publiczna czy zdrowie, w których przepisy wprost wskazują̨ na możliwość́ korzystania z technologii chmurowej.

,,Nie istnieją żadne przesłanki faktyczne albo prawne, które dawałyby podstawy do sądzenia, że chmura zostanie prawnie zabroniona w sektorze energetycznym w przyszłości. Natomiast istniejące regulacje i wytyczne stosowane w innych sektorach regulowanych mogą̨ być́ traktowane przez sektor energetyczny jako przykład dobrych praktyk” – czytamy w raporcie.

Impulsem zachęcającym stosowanie chmury obliczeniowej w sektorze energetycznym mogą być również przykłady udanych wdrożeń. Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł ,,Tauron i Lotos przykładem dla sektora energetycznego w zakresie adopcji chmury obliczeniowej”, w którym opisaliśmy przykłady adopcji chmury przez liderów polskiej energetyki, takich jak Tauron oraz Lotos. Jedna takie przykłady, to wciąż mało dla pozostałych uczestników sektora, którzy czekają na wdrożenia na szerszą skalę.

Istotne jest również bezpieczeństwo

Wśród innych barier, wymienia się również aspekt bezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Z drugiej strony w raporcie wskazano, że powierzenie danych zewnętrznym dostawcom chmury może podnieść poziom bezpieczeństwa danych – m.in. dlatego, że w ramach usług chmurowych klienci otrzymują również usługi bezpieczeństwa sieci.

EY podkreśla też, że sektor energetyczny wskazuje zachowanie bezpieczeństwa danych jako jedno z najważniejszych wyzwań́ związanych z chmurą.

Raport powstał na podstawie badania jakościowego uczestników rynków regulowanych i jest efektem bezpośrednich rozmów z przedstawicielami sektora finansowego i energetycznego.(PAP)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *