Chmura to dodatkowe 4% PKB w 2030 roku

dane - wykresy

This post is also available in: English

Zdaniem McKinsey & Company chmura obliczeniowa to kolejny etap rozwoju technologii informatycznych, który w najbliższych lata będzie istotnym czynnikiem wzrostu dla całej polskiej gospodarki. W 2030 r. może przynieść nawet dodatkowe 4% do PKB.

Nawet 121 mld zł

Duża część z nas może sobie jeszcze nie zdawać sprawy, ale większość dzisiejszych czynności jest oparta na chmurze obliczeniowej. Filmy, seriale, zakupy online, aplikacje mobilne, streaming wideo to tylko kilka rozwiązań opartych na tej technologii. Zdaniem McKinsey & Company wartość globalnego rynku cloud computing w 2021 r. może przekroczyć nawet 250 mld euro. Zyska na tym również polska gospodarka, ponieważ wg przedstawionych danych chmura może przynieść w 2030 r. nawet 4% dodatkowych środków do PKB.

Do osiągnięcia takiego wyniku przyczynią się m.in. innowacje oraz tworzenie nowoczesnych przedsiębiorstw cyfrowych, które właśnie będą opierać swoje funkcjonowanie na rozwiązaniach chmurowych. Na znaczeniu odegrają również tradycyjne przedsiębiorstwa, które nie unikną modernizacji (np. poprzez obniżenie kosztów i automatyzację procesów). Dodatkowo na korzyść mogą okazać się jeszcze nowe rozwiązania, które dzięki rozwojowi chmury obliczeniowej dopiero powstaną.

Kluczowe sektory

Handel detaliczny, sektor produktów FMCG oraz transport i logistyka to główne sektory w Polsce, które w następnych latach będą napędzać rynek chmury obliczeniowej. Udział tych branż w generowaniu wartości dodanej dzięki chmurze może wynieść 28%. W przypadku handlu detalicznego rozwiązania typu dynamiczne ceny, inteligentne promocje oraz optymalizacja stanów magazynowych mogą przynieść ponad 12 mld złotych. Kolejne 11 mld złotych może zostać wygenerowane w branży FMCG dzięki automatyzacji produkcji, zwiększeniu wydajności pracy czy optymalizacji zużycia energii.

Jednak mimo pozytywnych prognoz, Polski rynek w porównaniu do innych regionów wciąż pozostaje w tyle. Nawet 14-krotnie względem najbardziej zawansowanych krajów w Europie Północnej oraz 1,5-krotnie w porównaniu do Europu Środkowo-Wschodniej. Raport podaje również, że w Polsce obecny wzrost chmury obliczeniowej jest na poziomie 23% rocznie, jednak żeby dogonić pozostałe regiony, musi to być 50-60%.

Adaptacja chmury obliczeniowej napotyka wciąż na istotne zagrożenia i bariery, które utrudniają rozwój całego sektora. Należą do nich: brak świadomości, niepewność regulacyjna, obawy o bezpieczeństwo, deficyt kompetencji oraz obciążenia finansowe.

Podobne wpisy