Chmura dla zdrowia od Asseco i OChK

lekarz - zdrowie

This post is also available in: English

Asseco Poland i Chmura Krajowa rozpoczęły współpracę w celu stworzenia chmury medycznej dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Projekt zakłada m.in.: stworzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz standaryzację usług informatycznych w sektorze opieki zdrowotnej.

Cyfryzacja służby zdrowia

W ramach inicjatywy „Chmura dla Zdrowia” Asseco Poland i Chmura Krajowa (OChK) powołały wyspecjalizowaną spółkę, zajmującą się cyfryzacją służby zdrowia. Jej celem jest umożliwienie sektorowi medycznemu świadczenie usług drogą elektroniczną przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Obie firmy są zgodne co do tego, że jednym z najważniejszych wyzwań technicznych w obecnej sytuacji opieki zdrowotnej jest zapewnienie całodobowego dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej. Dlatego jednym z głównych punktów inicjatywy będzie stworzenie specjalnych dokumentów medycznych (EDM) opartej na technologii chmurowej.

EDM ma zagwarantować tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie dokumentacji indywidualnej i zbiorczej. Wszystko to ma być w oparciu o obecnie obowiązujące regulacje prawne w polskim systemie ochrony zdrowia, co automatycznie wyeliminuję dodatkowe koszty związane z rozbudową istniejącej infrastruktury.

,,EDM w chmurze zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom” – dodaje Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Kluczowe jest również bezpieczeństwo

System Krajowego Operatora Chmury Medycznej z założenia będzie odpowiedzialny za przetwarzanie danych medycznych, setki pacjentów w całej Polsce. Dlatego operatorzy, spełnili również pełne wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Jak podkreśla Dariusz Śliwowski – Wiceprezes Chmury Krajowej, w tworzeniu rozwiązania uczestniczyły zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii, takich jak Google Cloud.

W przyszłości, projekt zakłada również nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji lub uczeniu maszynowym. Tego typu rozwiązania w dość istotny sposób mogłyby się przyczynić do szybszego diagnozowania pacjentów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *