Check Point Research: 5 najczęściej atakujących szkodników w Polsce

przestępca

This post is also available in: English

Firma Check Point Research ponownie przeanalizowała najpopularniejsze metody infekowania infrastruktury przedsiębiorstw przez cyberprzestępców. Najczęściej stosowaną metodą na świecie został Trickbot, z kolei firmy w Polsce musiały stawić czoła zagrożeniu ze strony Emotetu.

Nieskuteczne działania

Przyglądając się metodom cyberprzestępców, Emotet kolejny rok z rzędu stał się najpowszechniejszym malware atakującym firmy w Polsce. Pod koniec 2021 r. styczność z nim miało niemal co dziesiąte przedsiębiorstwo w naszym kraju. Z kolei w skali globalnej, Emotet odpowiadał za 3,1% wszystkich cyberataków.

Check Point Research przypomina, że Emotet, nazywany najgroźniejszym złośliwym oprogramowaniem, był odpowiedzialny za 19% ataków na świecie w 2020 roku. Jednak dzięki działaniom Interpolu został on na krótko zlikwidowany na początku 2021 roku. Powrócił już w kwietniu tego samego roku. Zdaniem Check Point Research, już w połowie listopada maszyny zainfekowane Trickbotem zaczęły „zrzucać” próbki Emoteta, zachęcając użytkowników do pobrania chronionych hasłem plików zip, zawierających złośliwe dokumenty, które odbudowują sieć botnetu Emoteta. Ten w międzyczasie unowocześnił swoje możliwości, dodając kilka nowych sztuczek do swojego zestawu narzędzi.

W konsekwencji w grudniu 2021 r. Emotet odpowiadał za 3,1% wszystkich cyberataków na świecie. Pod tym względem ustępował jedynie zagrożeniom ze strony Trickbot (4,3%) oraz Formbook (3,2%).

Podobne wpisy