T-Mobile Polska otrzymał certyfikat Rated-3 ANSI/TIA-942

rated-3-tmpl (2)

This post is also available in: English

T-Mobile Polska uzyskał certyfikat Rated-3 ANSI/TIA-942 dla swojego nowego centrum danych w Warszawie. Znaczenie certyfikacji na polskim rynku sukcesywnie rośnie.

Rated-3 dla dokumentacji projektowej obiektu

T-Mobile Polska poinformował oficjalnie, że otrzymał certyfikat Rated-3 w zakresie dokumentacji projektowej dla centrum danych, którego budowę rozpoczyna w Warszawie. Norma ANSI/TIA-942 to powszechnie uznawany na świecie standard w zakresie projektowania i budowy centrów danych. Obejmuje kompleksowo wszystkie kluczowe aspekty projektowania i budowy obiektów takie jak: planowanie lokalizacji, wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, architekturę oraz infrastrukturę elektro-energetyczną, klimatyzacyjną, telekomunikacyjną wraz z systemami i instalacjami towarzyszącymi.

Nowa inwestycja T‑Mobile w Warszawie

Jeszcze w 2019 r. T-Mobile Polska w ramach długofalowej strategii zdecydował się na kolejną inwestycję w obszarze swojej infrastruktury. Na ulicy Szlacheckiej w Warszawie, na działce obok istniejącego już obiektu operatora, powstanie drugie i zarazem najbardziej nowoczesne w ofercie T‑Mobile centrum danych o powierzchni całkowitej 4400 m² (licząc powierzchnie data center jak i biura). Z informacji PMR Market Experts wynika, że na centrum danych przypadnie ok. 3500 m², czego połowa to komory IT. Jak się dowiedzieliśmy przydział mocy dla nowego obiektu to 2 x 5MW.

W CPD zastosowane będą najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa fizycznego i technologicznego. Redundancja łączy telekomunikacyjnych; systemy zabezpieczeń dostępu do obiektu (czytniki twarzy, odcisku palca czy źrenicy oka) czy odporność ogniowa drzwi i ścian mają być wizytówką nowej inwestycji T‑Mobile. Obiekt wyposażony będzie w bezpieczne systemy zasilania oraz wysokiej klasy systemy chłodzenia, efektywna energetycznie infrastruktura, pozwoli na uzyskanie projektowanej efektywność obiektu PUE na poziomie 1.3.

T‑Mobile uzyskał już pozwolenie na budowę obiektu. Proces wyboru wykonawcy jest na finiszu, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w II kwartale 2020 r. T-Mobile chce dokonać odbioru obiektu w III kw. 2021 r.

Duży ruch na polskim rynku data center

Polski rynek data center nabrał dynamiki. Są nowe inwestycje – właśnie zrealizowane jak i planowane, szczególnie na rynku warszawskim, są procesy konsolidacyjne, zyskuje chmura, jest wzrost znaczenia certyfikacji – zarówno utrzymanie już istniejących certyfikatów, jak i certyfikaty dla nowych graczy (wiemy o planach kolejnych dostawców w tym obszarze). Wszystko to potwierdza, że branża data center w Polsce rozwija się i jeszcze podnosi standard świadczonych usług.

KPI istniejących obiektów, prognozy i mapa nowych inwestycji na polskim rynku w kolejnych latach są dostępne w najnowszym raporcie PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *