Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

cyberbezpieczenstwo

This post is also available in: English

Podczas konferencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, zapowiedziano powstanie nowej instytucji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Podmiot ten będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Internecie, a sama jednostka powstanie jako organ podległy Komendantowi Głównemu Policji.

CBZC już od początku 2022 r.

,,Wiemy doskonale, że pojawienie się Internetu zrewolucjonizowało nasze życie. To jest nasza rzeczywistość, pandemia przyspieszyła te rozwiązania i informatyzację. W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Takimi słowami uzasadniał powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości premier Mateusz Morawiecki.  Oprócz samego premiera, na konferencji obecny był również Mariusz Kamiński, który zapowiedział, że ustawa dotycząca powołania nowego organu ma zostać wprowadzona w życie już 1 stycznia 2022 r. W niej również mają zostać zawarte najważniejsze działania CBZC, do których minister zalicza przede wszystkim walkę z cyberprzestępcami i bezpieczeństwo w Internecie.

Fundusz cyberbezpieczeństwa

Jednak to nie koniec. Na konferencji obok powstania CBZC zapowiedziano również utworzenie funduszu cyberbezpieczeństwa, z budżetem na poziomie 500 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na walkę z cybeprzestępczością, polegające m.in. na finansowaniu nowych projektów i zakupów odpowiedniego sprzętu. W projekcie nie pominięto również zatrudnienia odpowiednich ekspertów, którzy będą nadzorować prowadzone działania. Podczas konferencji przedstawiono również wstępne informacje poziomu ich wynagrodzenia. Funkcjonariusze, którzy będą do nich się zaliczać otrzymają stałe dodatki w wysokości od 70 do 130% przeciętnego uposażenia w Policji.

,, Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym”  – komentuje premier Mateusz Morawiecki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *