Cellnex ujawnia liczbę masztów obsługiwanych w Polsce

wieża telekomunikacyjna

This post is also available in: English

Cellnex opublikował kwartalny raport dotyczący infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie, w którym to ujawnił liczbę masztów obsługiwanych w Polsce. Z danych operatorów wynika, że ​​do września 2021 roku obsługiwał łącznie 14 525 masztów i wież dla dwóch operatorów telekomunikacyjnych funkcjonujących na polskim rynku.

Budowa dodatkowych 6,5 tys. masztów

Cellnex to hiszpański operator telekomunikacyjny który jest obecny w 12 krajach w Europie. Na polskim rynku w ostatnim czasie zaistniał dzięki dwóm transakcjom przejęcia infrastruktury pasywnej dwóch głównych operatorów komórkowych – Play oraz Plus. Pierwsza transakcja odbyła się już w październiku 2020 r., w której to Cellnex osiągnął porozumienie z Grupą Iliad (właścicielem P4) dotyczące przejęcia 7 tys. masztów. Hiszpańska firma nabyła wówczas 60% pakietu kontrolnego w spółce odpowiedzialne za infrastrukturę sieci Play. Druga transakcja z Grupą Polsat Plus, została sfinalizowana z kolei w lipcu 2021 r., w której to Cellnex nabył 99,99% akcji spółki Polkomtel Infrastruktura. Umowa dotyczyła wtedy przejęcia 7 tys. masztów, 37 tys. nośników radiowych oraz ponad 11 tys. km sieci światłowodowej.

Przejęcie infrastruktury dwóch z czterech największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce ma wzmocnić potencjał inwestycyjny, szczególnie związany z wdrażaniem technologii 5G. Do dziś hiszpańska firma zobowiązała się do budowy 6 500 dodatkowych wież, równocześnie zapowiadając inwestycje w Polsce o wartości przekraczającej 10 mld zł.

Ponad 14,5 tys. masztów

Obecnie wraz z publikacją raportu za III kwartał 2021 r. hiszpański operator poinformował, że w Polsce posiada łącznie 14 525 masztów, z czego 7 517 należy do Play, a 7 008 do Plusa. Cellnex równocześnie ujawnił, że status przejęcia kontroli nad nadajnikami został oceniony odpowiednio na 87% oraz 17%.

Podobne wpisy