CD Projekt wypromuje „Cyberpunka 2077” dzięki Lady Gadze?

Według nieoficjalnych informacji opublikowanych przez francuski portal ActuGaming, Lady Gaga została zaangażowana w tworzenie najnowszej produkcji warszawskiego studia CD Projekt RED – „Cyberpunka 2077”. Znana piosenkarka i aktora rzekomo była widziana w studio developera i prawdopodobnie wzięła już udział w kilu sesjach motion capture, mających przenieść jej wizerunek do gry. Sam CD Projekt odmówił jakiegokolwiek komentarza na ten temat.

Jest jednak kilka przesłanek, które potwierdzają taką możliwość. Pierwsze domysły o współpracy CD Projektu RED i Lady Gagi pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas polski developer z oficjalnego konta projektu „Cyberpunk 2077” na Twitterze optymistycznie odpowiedział na stary wpis (zlepek przypadkowych liter) Lady Gagi z 2012 r., prawdopodobnie żartobliwie interpretując go jako kod źródłowy gry. Innym sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem są również filmy z grudniowej sesji motion capture, jakie artystka opublikowała na Instagramie – wskazuje to na jej doświadczenie z tego rodzaju technologią. Poza tym wizerunek Lady Gagi pasuje do futurystycznej fabuły gry, a sama koncepcja angażowania w produkcję gier wideo znanych osób nie należy do rzadkości. Twierdzi się, że rola Lady Gagi w „Cyberpunku” będzie raczej niewielka, niemniej jednak z pewnością będzie stanowiło to jeden z głównych filarów marketingu dla nowej produkcji CD Projektu, zwłaszcza w kontekście ostatnich sukcesów piosenkarki.

Spekuluje się również, że zaangażowanie Lady Gagi w nowy projekt CD Projektu RED zostanie oficjalne ogłoszone podczas czerwcowych targów E3 2019 w Los Angeles (największa coroczna wystawa przemysłu gier komputerowych), na których developer zapowiedział swoją obecność. Podczas wydarzenia oczekuje się również, że warszawskie studio ogłosi datę premiery „Cyberpunka 2077”.

CD Projekt RED to studio developerskie należące do Grupy Kapitałowej CD Projekt, zajmującej się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych. CD Projekt jest największym producentem gier komputerowych na polskim rynku GameDev’u. W 2017 r. skonsolidowane przychody grupy wyniosły przeszło 463 mln zł (spadek o 21% r/r), a dla roku 2018 r. PMR szacuje całkowity obrót spółki na poziomie ok. 321 mln zł (spadek o 31% r/r). Blisko 95% swoich przychodów CD Projekt osiąga na rynkach zagranicznych. CD Projekt notowany jest na Głównym Rynku GPW w Warszawie. Spółka należy do indeksu WIG20, skupiającego 20 największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiego parkietu. W 2018 r. kapitalizacja firmy CD Projekt wyniosła blisko 14 mld zł i wzrosła o 50% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Na koniec lutego 2019 r. wartość rynkowa spółki przekroczyła poziom 18 mld zł (wzrost o 78% r/r). Dla porównania kapitalizacja drugiej najbardziej wartościowej spółki gamingowej  notowanej na warszawskiej giełdzie – PlayWay, oscyluje wokół miliarda złotych. Pośrodku znajduje się jeszcze Techland, z szacowaną wartością na poziomie ok. 7-9 mld zł, którego na giełdzie nie ma, choć spółka debiut giełdowy ma w najbliższych planach.

Źródło: GPW, PMR, 2019

Z zapowiedzi CD Projektu wynika, że „Cyberpunk 2077” będzie największą dotychczas produkcją studia, zarówno pod względem budżetu, jak i potencjału. Developer twierdzi również, że gra swoją popularnością może przebić sukces serii o Wiedźminie (łącznie ponad 30 mln sztuk sprzedanych kopii). W zeszłym roku CD Projekt opublikował zwiastun nowej gry. Został on oceniony pozytywnie i zanotował rekordową liczbę wyświetleń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *