Canal+ wchodzi do gry. Polski rynek VOD bogatszy o kolejną platformę.

Canal+-VOD

Na polskim rynku wystartowała platforma internetowa Canal+ z ofertą treści VOD i kanałów na żywo w modelu subskrypcyjnym. Serwis dostępny jest dla wszystkich internautów. Jak nowa usługa wtopi się w dotychczas znany ekosystem serwisów VOD w Polsce? Odpowiedź jest prosta – platforma powalczy o klienta ugruntowaną na rynku marką.

Nowa usługa VOD Canal+

20 maja tego roku platforma Canal+ poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowej usługi VOD pod nazwą Canal+. Jest to serwis, którego uruchomienie dostawca zapowiedział w lutym 2019 r. pod roboczą nazwą myCanal. Ostateczna nazwa platformy internetowej wynika zapewne z procesu rebrandingu dostawcy usług satelitarnych. W październiku ubiegłego roku nastąpiła bowiem zmiana nazwy platformy nc+ na Canal+. Rebranding marki wiąże się ze strategią ITI Neovision ukierunkowaną na umocnienie marki Canal+ w portfolio usług telewizyjnych oraz dalsze inwestycje w rozwój silnego ekosystemu Canal+, skoncentrowanego na kontencie premium, głównie sportowo-filmowym. W proces rebrandingu wpisuje się również zmiana nazwy programu CANAL+ na CANAL+ Premium, która nastąpiła w marcu tego roku. Zmianę nazwy dostawca platformy tłumaczy zapewnieniem lepszej identyfikacji zawartości programowej dla odbiorcy.

„Uwolniony” dostęp do treści VOD i kanałów na żywo w modelu subskrypcyjnym

Platforma internetowa Canal+ to usługa, która łączy w jednym miejscu dostęp do treści VOD – 35 tys. polskich i zagranicznych filmów, odcinków seriali, transmisji sportowych, dokumentów, programów publicystycznych i rozrywkowych i bajek dla dzieci oraz streaming kilkudziesięciu kodowanych kanałów telewizyjnych. Oferta platformy Canal+ została podzielona na cztery pakiety tematyczne:

  • Kids z 10 stacjami za 10 zł miesięcznie,
  • Fun&Info z 40 stacjami za 25 zł miesięcznie,
  • Film z 14 stacjami za 50 zł miesięcznie,
  • Sport z 12 stacjami za 50 zł miesięcznie.

Do tej pory Canal+ posiadał własny serwis VOD nc+ GO skierowany wyłącznie do abonentów operatora. Nowo uruchomiony serwis Canal+ został jednak uwolniony do sprzedaży bezpośredniej i jest dostępny dla wszystkich internautów. Obowiązuje model subskrypcji, z której można zrezygnować w każdym momencie. Canal+ będzie funkcjonował więc jako niezależny płatny serwis VOD, a więc jeśli chodzi o koncepcję dostępu, jest ona taka sama jak w przypadku największych platform VOD w Polsce – Netflix, HBO GO, IPLA, Player.pl czy Amazon Prime Video. Dla potencjalnych użytkowników jest to ważne, bo skorzystanie z usługi nie wymaga od nich wiązania się z dostawcą długoterminową umową. Poza tym operator współpracuje z serwisem Player.pl, tworząc wspólną ofertę płatną Player+ w modelu subskrypcyjnym.

Nowy serwis VOD: odwieczne pytanie o potencjał rozwoju i konkurencję

Wraz z pojawianiem się na rynku serwisu VOD Canal+ rodzi się pytanie o dalsze współtworzenie przez Canal+ płatnego kontentu serwisu Player+, należącego do Grupy TVN i Discovery Polska. W ten sytuacji poniekąd obie platformy stają się wobec siebie konkurencyjne. Nie ma na to jednak odpowiedzi wprost. Z jednej strony dalsza współpraca Canal+ z Player.pl może stać pod znakiem zapytania. To stwierdzenie ma to sens, biorąc pod uwagę taką samą koncepcję oferty serwisów – dostęp do treści VOD oraz kanałów telewizyjnych, ale też chociażby zaangażowanie Discovery Polska w tworzenie nowego serwisu VOD we współpracy z Grupą Cyfrowego Polsatu. Z drugiej strony przenikanie się tych samych treści VOD na różnych platformach i agregacja treści wideo jest na polskim rynku VOD wyraźnym trendem. W ten sposób obszary konkurencyjne próbuje sprowadzić się do wspólnego mianownika, jakim jest kooperacja między serwisami. Tym bardziej, że sprzyja temu specyfika rynku VOD, jeśli chodzi o trendy w konsumowaniu treści wideo – rotacja użytkowników między serwisami, sezonowo poszukującymi najbardziej interesujących ich treści. Na plus w tej kwestii działa również wspomniany brak długoterminowych umów z dostawcami VOD.

A co, jeśli chodzi o potencjał platformy internetowej na polskim rynku VOD oraz jego konkurencyjność względem takich serwisów jak Netflix, HBO GO, CDA Premium czy Amazon Prime Video? Zdaniem PMR serwis Canal+ ma duże szanse powodzenia na rynku. Na plus usługi na pewno działa ugruntowana marka i jej obecność w świadomości potencjalnych klientów. Również dobra znajomość kontentu tworzonego przez dostawcę ma duże znaczenie, w tym oczywiście produkcje własne Canal+. Należy też zwrócić uwagę na zakup przez ITI Neovision większościowego pakietu 70% udziałów w spółce Kino Świat, wiodącego dystrybutora filmów w Polsce. Niewątpliwie zapewnia to dodatkowe treści dla uruchomionej platformy VOD.  Poza tym penetracja usługami SVOD w Polsce nadal znajduje się na relatywnie niskim poziomie. Według szacunków PMR serwisy SVOD subskrybuje w Polsce co dziesiąte gospodarstwo (nie licząc dodatkowych gospodarstw w ramach subskrypcji współdzielonych). Potencjał rynku jest więc nadal bardzo duży, biorąc pod uwagę fakt, że Polacy coraz w większym stopniu skłonni są płacić za usługi VOD, w tym coraz częściej w modelu abonamentowym.

Więcej informacji na temat rynku VOD w Polsce znajdzie się w najnowszej edycji raportu PMR: „Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *