Brak specjalistów od centrów danych

This post is also available in:
English
Vertiv zwraca uwagę na narastający problem braku ekspertów w dziedzinie data center. Jest to jedno z największych wyzwań dla branży w kolejnych latach, zwłaszcza w kontekście wzrostu zasobów i realizowanych nowych inwestycji.
Podwojenie zasobów do 2025 roku
Według raportu przygotowanego przez PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” zasoby komercyjnych centrów danych na krajowym rynku podwoją się do 2025 r. W ciągu najbliższych kilku lat będzie mieć miejsce boom inwestycyjny związany z inwestycjami największych graczy. Na koniec prognozowanego okresu dostępne będzie w sumie166 MW dostępnej mocy IT. Więcej o prognozach dla rynku centrów pisaliśmy tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/prognozy-dla-rynku-data-center-w-polsce-podwojenie-zasobow-do-roku-2025/
Jednak inwestycje w obszarze centrów danych niosą za sobą konieczność poszukiwania specjalistów w tej dziedzinie, a według badania Vertiv, 40% firm zgłosiło problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu. Kolejne 20% uważa, że obsadzenie personelu pracowniczego odpowiedzialnego za infrastrukturę IT będzie stanowiło główne wyzwanie na najbliższe lata. W szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce już teraz brakuje 50 tysięcy specjalistów z branży IT. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/raport-desi-komisji-europejskiej-cyfrowa-gospodarka-i-spoleczenstwo/
Nowe perspektywy
Jak wskazuje Vertiv, jedną z przyczyn braku odpowiedniej liczby pracowników w tym sektorze jest ograniczony dostęp do absolwentów kierunków technicznych w naszym kraju. Tempo w jakim rośnie liczba inwestycji IT do liczby nowych talentów jest zbyt mała aby zaspokoić popyt na rynku. Teoretycznie odpowiedzią mogłoby być zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach w branży ICT. Według badania Uptime Institute aż jedna czwarta badanych firm IT nie miała kobiety wśród personelu projektowego ani operacyjnego. Braki kadrowe napędzają też popyt na usługi outsourcingowe.
Automatyzacja i wykorzystywanie AI może być kolejną szansą na rozwiązanie problemu braków kadrowych. Google do niszczenia uszkodzonych dysków twardych używa robotów, jednak nie są one w stanie w pełni zastąpić personelu specjalistów.