Blisko 20% Polaków przyznaje, że udostępnia swoje dane osobom trzecim

This post is also available in: English

Kilka ciekawych wniosków dotyczących zachowania Polaków odnośnie ochrony danych osobowych prezentuję firma ChronPESEL.pl, która wraz z Krajowym Rejestrem Długów i Urzędem Ochrony Danych Osobowych, postanowiła sprawdzić jak dbamy o swoje dane. Wyniki są zaskakujące; prawie 20% badanych osób przyznało, że w czasie pandemii udostępniło takie informacje osobom trzecim. Najczęściej chodzi o numer PESEL, serie dowodu osobistego lub dane do logowania w bankowości elektronicznej.

Brak ostrożności

Równocześnie już blisko co piąty (24%) badany przyznaje, że w czasie pandemii rozmawiał przez telefon z kimś, kto poprosił go o wspomniane informacje. W takich sytuacjach cyberoszuści najczęściej dzwoniąc do potencjalnej ofiary przedstawiają się jako pracownicy banków. Potwierdziło to 52% badanych. To co może również budzić zaskoczenie, to że 18% przypadków dotyczyło innych banków niż te, w których rozmówca posiadał konto osobiste. Cyberoszuści w jednej piątej przypadków podają się również jako przedstawiciele firm gazowniczych, energetycznych lub jako dostawcy internetu.

,,Takie dane mogą wystarczyć do tego, żeby podrobić nasz dowód osobisty lub zamówić tzw. dowód kolekcjonerski. W ten sposób, korzystając z naszej tożsamości, przestępcy są w stanie zaciągnąć różne zobowiązania finansowe, np. wziąć pożyczkę, podpisać umowę leasingową lub zrobić drogie zakupy na raty, których nie zamierzają potem spłacać. My o wszystkim dowiemy się po czasie z wezwania do zapłaty, które otrzymamy albo co gorsze po zajęciu konta przez komornika. A trzeba pamiętać, że działając w ten sposób sprawni oszuści są w stanie zaciągnąć nawet kilka zobowiązań, z którymi mierzyć się będzie musiała ich ofiara” – ostrzega Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Młodzi bardziej lekceważą problem

Jak wynika z analizy, osoby młode są bardziej podatne na tego typu zagrożenia. Spośród grupy, która przyznała się do udostępnienia swoich danych osobom trzecim (18,4%), blisko co trzeci (29%) to osoba między 18 a 24 rokiem życia. Najrzadziej dane do logowania przekazują respondenci w najstarszych grupach wiekowych.

Problem, na który zwraca uwagę firma ChronPESEL.pl, jest również używanie jednego hasła do wszystkich serwisów, z których korzystamy. 36,5% potwierdza, że używa tego samego hasła. Ponownie, to osoby między 18 a 24 rokiem życia stanowią większą część tej grupy (50%).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *