Bezpieczeństwo kluczowym czynnikiem wdrożenia rozwiązań chmurowych

chmura

This post is also available in: English

Według badania zleconego przez Aruba Cloud, bezpieczeństwo danych jest głównym czynnikiem w przyciąganiu polskich przedsiębiorców do chmury. Ponad jedna trzecia firm w Polsce nadal posiada wewnętrzne regulacje uniemożliwiające przenoszenie danych do chmury.

Liczą się certyfikaty…

Z badania* ARC Rynek i Opinia zleconego przez Aruba Cloud wynika, że ​​67% dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nadal nie korzysta z funkcji chmury w swoich organizacjach. Co niepokojące, 34% firm wciąż posiada wewnętrzne regulacje, które uniemożliwiają przekazywanie danych podmiotom zewnętrznym. Przedsiębiorstwa w Polsce również charakteryzują się małym zaufaniem – 27% podmiotów nie ufa tego typu instytucjom. Z kolei blisko jedna czwarta firm uważa, że nie potrzebuje rozwiązań chmurowych w swojej organizacji.

chmura-polska-aruba cloud

Średnie i duże firmy w Polsce, decydując się na korzystanie z usług w chmurze, zwracają szczególną uwagę na trzy czynniki; certyfikaty, koszty i jakość usługi. Dla ponad 37% organizacji posiadanie odpowiednich certyfikatów gwarantujących bezpieczeństwo stanowi kluczowy czynnik wyboru konkretnego dostawcy chmury. Taki sam wynik w badaniu uzyskał czynnik związany z kosztami usługi. Trzecią pozycję (14%) zajęła jakość/niezawodność usługi.

… i lokalizacja

Oprócz samego zapewnienia bezpieczeństwa, znaczenie ma również kraj pochodzenia dostawcy rozwiązań chmurowych. 44% firm w Polsce chce, żeby centrum danych podlegało jurysdykcji Unii Europejskiej.  Wynika to z częstych różnic w przepisach prawa obowiązujących w poszczególnych regionach świata (np. RODO).

Ponad 10% uważa również, że lokalni dostawcy chmury gwarantują lepiej dopasowane oferty do potrzeb przedsiębiorstwa, a 8% chce wspierać dostawców z UE.

Blisko 30% przedsiębiorstw obawia się, że dostęp do ich danych będą mieli nieautoryzowane podmioty jak np. służby specjalne czy podmioty związane ze szpiegostwem gospodarczym. Z kolei 16% firm obawia się, że dostawca może wykorzystać prywatne dane bez wiedzy organizacji.

*Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym br. na próbie 654 średnich i dużych firm, mających siedzibę w Polsce, Czechach lub na Węgrzech.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *