Beyond.pl dołącza do inicjatywy Climate Neutral Data Center Pact

Data-Center-Beyond.pl

This post is also available in: English

Beyond.pl jako pierwsze data center w Polsce ogłosiło dołączenie do globalnej inicjatywy na rzecz neutralności klimatycznej swoich obiektów. Jak dotąd zaakceptowało ją 29 firm i 20 stowarzyszeń na całym świecie.

Potrzeba zmian

Zmiany klimatu oraz ich konsekwencji dla gospodarki stanowi obecnie jeden z najważniejszych tematów na świecie. Ten trend nie omija również sektora IT, w którym to firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku i społeczeństwu. Zdaniem Climate Neutral Data Centre Pact, przyspieszona cyfryzacja oznacza, że ​​do 2030 roku szacunkowe zużycie energii w centrach danych wzrośnie o 18%. Z kolei badania Mordor Intelligence w 2020 roku, na który powołuje się pakt, pokazuje, że w samych Stanach Zjednoczonych sektor centrów danych mógł już zużyć nawet 139 mld kWh energii elektrycznej i wyemitować do atmosfery nawet 147 mln ton CO2. To potwierdza, że centra danych mają kluczowe znaczenie dla globalnego klimatu i efektywności energetycznej.

Umowa o neutralności klimatycznej centrów danych jest oddolną inicjatywą europejskich dostawców usług w zakresie data center i platform chmurowych, opartą na zasadzie samoregulacji. Jej głównym celem jest pomoc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do zera oraz wesprzeć działania w zakresie budowy ekologicznej i neutralnej klimatycznie infrastruktury. Do tej pory przyjęło ją już 29 firm i 20 stowarzyszeń. Teraz Beyond.pl jako pierwszy operator data center w Polsce ogłasza dołączenie do globalnego projektu.

„Przystąpienie do inicjatywy jest dla nas naturalnym krokiem, ponieważ zrównoważony rozwój jest wartością wpisaną w nasze DNA. Przez lata inwestowaliśmy w zielone rozwiązania. Dziś standardy ekologicznie Beyond.pl nie odbiegają od europejskich, a wręcz je przewyższają. Wyróżnia nas adiabatyka i PUE, korzystamy w 100% z czystej energii. Podejmujemy świadome decyzje biznesowe, by wdrażać w praktyce ideę green data center. Zależy nam jednak na kolejnych usprawnieniach, stąd decyzja o dołączeniu do inicjatywy. Cieszę się, że Beyond.pl reprezentuje polski sektor w tym przedsięwzięciu” – podkreśla Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl

Cele Climate Neutral Data Centre Pact

Jednym z głównych celów paktu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Oczekuje się, że centra danych osiągną ten cel poprzez zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 75% do 2025 r. oraz 100% do 2030 r. W dalszej kolejności do 2025 r. nowo powstałe centra danych w zimnym klimacie muszą osiągnąć efektywność PUE na poziomie 1.3, a w ciepłym 1.4. Oczekuje się również, że centra danych będą przetwarzać i recyklingować swój sprzęt i komponenty.

Cele i postępy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych będą weryfikowane przez Komisję Europejską co najmniej 2 razy w roku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *