Barometr ITX: wyjątkowe nastroje menedżerów IT

This post is also available in: English

Najnowszy barometr nastrojów menedżerów IT pokazuje, że w lipcu wśród polskich firm technologicznych osiągnięto niespodziewanie dobry wynik. Rekordowa prognoza nie przełożyła się na pozytywny wynik w przyszłym miesiącu.  Prognoza na wrzesień jest natomiast obiecująca.

Rekordowy lipiec

W lipcu indeks nastrojów menedżerów IT w Polsce osiągnął poziom 67,4 pkt. Dobry wynik przełożył się na optymistyczne prognozy na kolejny miesiące, szczególnie, że od początku badania barometru ITX w kwietniu 2020 r., każdy kolejny miesiąc pokazywał progres. Jednak sierpniowy wynik wyniósł 61,4 pkt, czyli był znacznie niższy od oczekiwanego (70,6 pkt). Z kolei wrzesień może być znacznie lepszy, ponieważ 45% badanych deklaruje, że wskaźnik ten powinien się poprawić.

Barometr ITX

Punktem startowym barometru ITX określającego nastroje menedżerów IT w Polsce jest środek skali znajdujący się na poziomie 50 pkt. Każdy odczyt znajdujący się powyżej tego poziomu należy odczytywać pozytywnie, natomiast rezultaty poniżej tego poziomu oznacza recesję. Indeks składa się z siedmiu zmiennych: przychodów, zatrudnienia, nowych zamówień, billable rate, cen, średniego wynagrodzenia i wydatków na marketing.

Przychody i nowe zamówienia kluczowym czynnikiem

Wyniki sierpniowego barometru ITX pokazują, że tylko dwie z siedmiu kategorii zachowały tendencję wzrostową, przychody (78,1) i nowe zamówienia (71,9). Ponad połowa badanych (56%) odnotowała wzrost nowych zamówień w relacji do poprzedniego miesiąca, a 12,5% spadek liczby zamówień. Dodatkowo, w porównaniu z lipcem, dwie trzecie menedżerów IT w Polsce uzyskało wyższe przychody, a tylko 6,2% uznało, że ich przychody spadły.

Największe oczekiwania związane z rekordową sierpniową prognozą były związane wzrostem poziomu średniego wynagrodzenia (89 pkt), jednak wynik na poziomie 62,5 pkt przyniósł rozczarowanie. Tylko u 1/4 badanych organizacji poziom wynagrodzenia uległ w poprawie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w 71% pensje zostały na tym samym poziomie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *