Banki liderem cyberbezpieczeństwa

monitor-laptop-tablet

This post is also available in: English

W trakcie pandemii spośród usług elektronicznych Polacy najczęściej korzystali z bankowości mobilnej, a 87% z nich uważa banki za liderów cyberbezpieczeństwa – tak wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Banki bezpieczniejsze od wojska i policji

Biorąc pod uwagę kryzys Covid-19, tegoroczne badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” Warszawskiego Instytutu Bankowości (realizacja w lipcu 2020 r. na próbie 1 103 osób) potwierdziło, że Polacy uważają banki za liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To wzrost o 2 p.p. w stosunku do poprzedniego roku. Kolejne miejsca w rankingu zajmują wojsko i policja (35%) oraz firmy technologiczne (28%).

87% respondentów stwierdziło, że czuje się bezpiecznie korzystając z bankowości elektronicznej. Jednocześnie aż 79% respondentów przyznało, że w okresie obowiązywania restrykcji, jedynym sposobem korzystania z bankowości i załatwiania spraw urzędowych były kanały online. Ograniczenia mobilności doprowadziły również do większego zainteresowania zakupami odzieży drogą internetową (32%) oraz korzystania z porad i konsultacji lekarskich (26%).

Zbyt duże zaufanie?

Z badania WIP wynika również, że większość Polaków całkowicie przenosi bezpieczeństwo finansowe na instytucje bankowe, a tylko 28% podziela odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji finansowych dokonywanych w internecie. Za podmioty najbardziej odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w tym obszarze uznawane są banki (78%) oraz organizacje płatnicze (31%). Blisko 40% z badanych respondentów nie zmienia regularnie hasła do bankowości internetowej, a kolejne 67% przyznało, że stosuje te same hasła w różnych miejscach.

Coraz więcej klientów instytucji finansowych jest skłonnych podnosić stałe opłaty, aby poprawić poziom bezpieczeństwa swoich kont bankowych. 45% badanych Polaków jest w stanie przeznaczyć w tym celu kilka złotych miesięcznie, 13% nie więcej niż kilkanaście złotych, a dla 7% bezpieczeństwo jest najważniejsze, bez względu na wysokość kosztów.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *