Badanie Fellowmind na temat transformacji cyfrowej

Komputer

This post is also available in: English

Z badań Fellowmind wynika, że ​​polskie firmy w czasie pandemii inwestowały głównie w rozwiązania cloud computing (46%), narzędzi online (46%) oraz bezpieczeństwa. Jednocześnie 12% ankietowanych potwierdziło, że już wcześniej było w pełni przygotowane do obsługi pracy zdalnej i że pandemia nie wymusiła dodatkowych kosztów związanych z jej organizacją. Jest to większy odsetek firm niż w takich krajach jak Niemcy (10%), Finlandia (9%) i Dania (6%).

inwestycje

W ciągu następnych 5 lat firmy w Polsce skupią się głównie na inwestycjach w rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz wspierające analitykę danych. Potwierdza to odpowiednio 41% i 38% badanych organizacji. Dwie trzecie firm z kolei nadal planuje inwestować w narzędzia umożliwiające pracę zdalną. Jednak równocześnie 35% organizacji obawia się, że ich pracownicy będą niechętni do pracy z nowymi rozwiązaniami.

Wspierając pracowników w przyswajaniu nowych rozwiązań, firmy głównie decydują się na szkolenia oraz e-learning. Na takie opcję wskazuję 44% firm w Polsce, najwięcej z badanych krajów w Europie. Blisko 40% stawia również na trening personalny, a 35% na aktywną komunikację wewnętrzną. Jednocześnie 4% nie zapewnia żadnego szkolenia ani wsparcia.

Sztuczna inteligencja

Istotną rolę w transformacji cyfrowej zaczyna odgrywać sztuczna inteligencja. Już 31% firm w Polsce deklaruje korzystanie z tej technologii, a kolejne 38% planuje to zrobić w najbliższej przyszłości (39% w ciągu dwóch lat). Główną barierą uniemożliwiającą korzystanie z sztucznej inteligencji są zbyt wysokie koszty. Wskazuje na to 35% firm w Polsce. Kolejne 30% nie widzi również wartości dodanej, które mogłaby zagwarantować ta technologia.

Według firm w Polsce to właśnie cyberbezpieczeństwo i zrównoważony rozwój będą napędzać innowacyjność w najbliższej przyszłości. Uważa tak po 27% badanych. Wysoko znalazła się również technologia 5G. Blisko co czwarte przedsiębiorstwo uważa również, że istotny wpływ na przyszłe inwestycje będą miały zmiany w zachowaniu klientów.

 

innowacje

Badanie „The People & Technology Report 2022” zrealizowała agencja badawcza Markteffect wśród ponad 3 tys. managerów i specjalistów IT z 6 krajów (Holandia, Niemcy, Szwecja, Polska, Dania i Finlandia).

Podobne wpisy