Awaria Facebooka spowodowała 100% wzrost wiadomości w sieci Play

Facebook

This post is also available in: English

Cały świat obiegła wiadomość dotycząca awarii Facebooka, która spowodowała problemy z dostępem do najpopularniejszych serwisów społecznościowych i komunikatorów internetowych na świecie. W konsekwencji, część społeczeństwa szukała alternatywnych sposobów na kontakt z innymi osobami i jak okazało się jednym z nich był powrót do tradycyjnych wiadomości SMS/MMS.

Duże straty finansowe

Głównym tematem 5 października br. była globalna awaria Facebooka, WhatsAppa i Instagrama, która spowodowała lawinę spekulacji dotyczącą przyczyn domniemanej awarii. Ostatecznie okazało się, że przyczyną ok. 6 godzinnej przerwy w dostępie do serwisu była błędna zmiana konfiguracji, który spowodował błędy w kierowaniu ruchem internetowym i jednocześnie problemy w wewnętrznej komunikacji w Facebooku.

Obecnie trwa szacowanie strat finansowych, jaka przyniosła niespodziewana awaria. Na samej giełdzie akcje Facebooka w momencie zaistniałej sytuacji straciły na wartości ok. 50 mld dolarów – a jest to tylko część strat jakie poniesie cała firma. Facebook dziś to nie tylko portal społecznościowy, ale również miejsce funkcjonowania przedsiębiorstw, które w wyniku awarii utraciły możliwość sprawnego działania.

Powrót do wiadomości SMS/MMS

Facebook to również najpopularniejszy komunikator internetowy, z którego korzysta około 3 mld użytkowników na całym świecie. W momencie awarii, byli oni zmuszeni do szukania alternatywnych sposobów na komunikacje z innymi osobami. I jak potwierdzają dane opublikowane przez Play, w tym czasie wróciliśmy do tradycyjnych wiadomości SMS/MMS. Operator poinformował, że w czasie awarii odnotował 100% wzrost liczby wysłanych wiadomości. O 22% wzrosła także liczba połączeń głosowych. Problem Facebooka przełożył się natomiast na spadek transmisji danych o ok 15%.

Co ciekawe, Play w tym czasie odnotował również wzrost liczby połączeń do Biura Obsługi Abonenta, w którym to klienci szukali przyczyny awarii Facebooka właśnie u operatora. W samym szczycie, takich połączeń Play otrzymał aż osiem razy więcej. W konsekwencji był zmuszony do uruchomienia automatyczny komunikat na temat zaistniałej sytuacji.

Podobne wpisy