Aktualności Prawo

Aukcja 5G w Polsce coraz bliżej

base-station

Regulator rynku telekomunikacyjnego (UKE) właśnie ogłosił drugą rundę konsultacji przed planowaną w tym roku aukcją pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz na potrzeby sieci 5G. Cena minimalna to nadal 450 mln zł, przy możliwości nabycia tylko jednego bloku per grupa kapitałowa.

Minimum 1,8 mld zł za 4 bloki

Zakończyła się pierwsza runda konsultacji poprzedzających aukcję 5G w Polsce. UKE właśnie ogłosił rozpoczęcie rundy drugiej, która potrwa do 27 lutego 2020 r.

Najważniejsza informacja to, że cena minimalna każdego z czterech wystawionych na sprzedaż bloków pasma C, o szerokości 80 MHz każdy, to nadal 450 mln zł, co daje minimalną kwotę wpływów z aukcji dla Skarbu Państwa na poziomie 1,8 mld zł.

Bardzo istotne jest też, że każda z biorących udział w aukcji grup kapitałowych będzie mogła nabyć maksymalnie jeden blok. Gdyby ograniczenie zostało zniesione, mogłoby to zupełnie zmienić podejście operatorów do aukcji i przejęcie odmiennej taktyki ukierunkowanej, czy to na próbę nabycia dwóch bloków, czy to na wywindowanie ceny pojedynczego bloku mocno w górę, by w ten sposób zaszkodzić konkurentowi.

Kosmetyczne zmiany po pierwszej rundzie konsultacji

UKE dokonał zmian po pierwszej rundzie konsultacji. Zasady planowanej aukcji częstotliwości 3,4-3,8 GHz są teraz nieco inne, choć można mówić raczej o tuningu niż rewolucji. Wadium, zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego, zostało wyliczone na 182 mln zł (wcześniej była to wysokość ceny minimalnej za blok, czyli 450 mln zł).

Zgodnie z sugestią części operatorów po pierwszej rundzie konsultacji, w górę poszły wymogi inwestycyjne. Czas potrzebny na uruchomienie w pierwszej fazie 10 stacji bazowych w co najmniej jednym mieście wojewódzkim został skrócony z 6 do 4 miesięcy. W praktyce oznacza to start komercyjnych usług na częstotliwości będącej przedmiotem aukcji jeszcze w 2020 roku.

Inne zmiany w wymogach pokryciowych to, że w dwóch kolejnych fazach budowy sieci 5G konieczne będzie uruchomienie 300 (wcześniej 250) stacji 5G do końca 2023 r. oraz 700 stacji (wcześniej 500) do końca 2025 r.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like