Aukcja 5G w Polsce coraz bliżej

base-station

This post is also available in: English

Regulator rynku telekomunikacyjnego (UKE) właśnie ogłosił drugą rundę konsultacji przed planowaną w tym roku aukcją pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz na potrzeby sieci 5G. Cena minimalna to nadal 450 mln zł, przy możliwości nabycia tylko jednego bloku per grupa kapitałowa.

Minimum 1,8 mld zł za 4 bloki

Zakończyła się pierwsza runda konsultacji poprzedzających aukcję 5G w Polsce. UKE właśnie ogłosił rozpoczęcie rundy drugiej, która potrwa do 27 lutego 2020 r.

Najważniejsza informacja to, że cena minimalna każdego z czterech wystawionych na sprzedaż bloków pasma C, o szerokości 80 MHz każdy, to nadal 450 mln zł, co daje minimalną kwotę wpływów z aukcji dla Skarbu Państwa na poziomie 1,8 mld zł.

Bardzo istotne jest też, że każda z biorących udział w aukcji grup kapitałowych będzie mogła nabyć maksymalnie jeden blok. Gdyby ograniczenie zostało zniesione, mogłoby to zupełnie zmienić podejście operatorów do aukcji i przejęcie odmiennej taktyki ukierunkowanej, czy to na próbę nabycia dwóch bloków, czy to na wywindowanie ceny pojedynczego bloku mocno w górę, by w ten sposób zaszkodzić konkurentowi.

Kosmetyczne zmiany po pierwszej rundzie konsultacji

UKE dokonał zmian po pierwszej rundzie konsultacji. Zasady planowanej aukcji częstotliwości 3,4-3,8 GHz są teraz nieco inne, choć można mówić raczej o tuningu niż rewolucji. Wadium, zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego, zostało wyliczone na 182 mln zł (wcześniej była to wysokość ceny minimalnej za blok, czyli 450 mln zł).

Zgodnie z sugestią części operatorów po pierwszej rundzie konsultacji, w górę poszły wymogi inwestycyjne. Czas potrzebny na uruchomienie w pierwszej fazie 10 stacji bazowych w co najmniej jednym mieście wojewódzkim został skrócony z 6 do 4 miesięcy. W praktyce oznacza to start komercyjnych usług na częstotliwości będącej przedmiotem aukcji jeszcze w 2020 roku.

Inne zmiany w wymogach pokryciowych to, że w dwóch kolejnych fazach budowy sieci 5G konieczne będzie uruchomienie 300 (wcześniej 250) stacji 5G do końca 2023 r. oraz 700 stacji (wcześniej 500) do końca 2025 r.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *