Atak ransomware na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

This post is also available in: English

W połowie lutego 2022 r. doszło do udanego ataku ransomware na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Celem cyberprzestępców stały się sieci komputerowe oraz infrastruktura odpowiedzialna za łączność LPR. Hakerzy żądają 390 tys. dolarów.

Paraliż systemów łączności

21 lutego 2022 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że od tygodnia zmaga się z atakiem hakerskim, który sparaliżował sieć komputerową oraz łączność. Ostatecznie okazało się, że za udanym cyberatakiem stoi ransomware, który zainstalował złośliwe oprogramowanie w wyniku kliknięcia przez jednego z pracowników w nieznany link. W efekcie między 13 a 14 lutym br. w LPR przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji dotyczących szczegółów odnośnie interwencji.

Lotnicze Pogotowie Rabunkowe zapewnia, że wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów międzyszpitalnych są na bieżąco realizowane. Pracownicy zostali zmuszeni do korzystania z alternatywnych środków łączności, m.in. prywatnych skrzynek czy telefonów komórkowych.

390 tys. dolarów okupu

Nieoficjalnie podaje się, że cyberprzestępcy zażądali 390 tys. dolarów okupu, jednak Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewnia, że nie ma zamiaru go płacić. Pracownicy IT należący do LPR od samego początku współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami, które pomagają przywrócić do pełnego funkcjonowania systemy LPR.

,,Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom – chorym oraz poszkodowanym w wypadku i nagłych zachorowań. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działaniami Śmigłowcowej Śłużby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego” – komentuję sytuację szef LPR.

Podobne wpisy