Atak DDoS na sieć T-Mobile

monitor - komputer

This post is also available in: English

T-Mobile Polska oficjalnie potwierdził, że utrudniony dostęp do niektórych usług telekomunikacyjnych w zeszłym tygodniu był spowodowana cyberatakiem, a dokładniej atakiem DDoS. Operator zapewnia jednak, że systemy nie są zagrożone.

Problemy z siecią T-Mobile spowodowane cyberatakiem

2 grudnia 2021 r. T-Mobile Polska stał się ofiarą największego do tej pory cyberataku na polskich operatorów komórkowych. W wyniku ataku typu rozproszona odmowa usługi (DDoS), systemy operatora uległy czasowej awarii. Operator podkreśla, że działania podjęte przez jego zespoły pomogły ustabilizować pracę sieci, jednak firma ma świadomość, że pojedynczy klienci mogą nadal odczuwać utrudnienia. Równocześnie incydent został zgłoszony odpowiednim władzom.

,,Był to największy atak tego typu na sieć T-Mobile, a według naszej wiedzy również największy bezpośrednio atak na operatora sieci mobilnej w Polsce. Dzięki szybkiej reakcji naszych zespołów bezpieczeństwa i nadzoru sieci udało się zapobiec zablokowaniu sieci, a działanie krytycznych systemów firmy nie było w żaden sposób zagrożone. Pomimo odparcia zagrożenia nie udało się uniknąć utrudnień w korzystaniu z usług transmisji danych przez część klientów, za co serdecznie przepraszamy” – czytamy w komunikacie T-Mobile.

Awaria sieci komórkowej

Pierwsze sygnały o problemach dostępności niektórych usług w sieci operatora wskazywały na chwilowy problem spowodowany wewnętrzną awarią systemu. Dotyczyły one przede wszystkim prawidłowego działania sieci komórkowej oraz internetu mobilnego. Niektóre komentarze wskazywały nawet, że problem ten pojawiał się już dużo wcześniej. T-Mobile jednak dopiero po kilku dniach poinformował o cyberataku.

Podobne wpisy