Apple kontynuuje rozwój usług

This post is also available in: English

Amerykański koncern Apple chce bardziej skupić się na sprzedaży usług, próbując tym samym zmonetyzować przynajmniej część z ogromnej bazy blisko miliarda użytkowników na całym świecie.

W tym tygodniu Apple poinformował o swoich planach związanych z rozwojem usług z obszaru telewizji OTT (Apple TV+), agregatora informacji (Apple News+), gamingu (Apple Arcade) oraz usług finansowych (Apple Card). Najwięcej uwagi przykuwają zdecydowanie Apple TV+ i Apple Card.
Usługa Apple TV+ jesienią 2019 roku pojawi się w ponad 100 krajach, w tym w Polsce. Apple zapowiedział, że serwis nie ograniczy się do prezentacji kontentu powiązanego tylko z rynkiem amerykańskim. Na polskiej stronie internetowej Apple pojawiła się już informacja o usłudze Apple TV+ z filmami i programami tworzonymi specjalnie dla tego serwisu. Amerykański producent zapowiada kablówkę „z wyjątkowymi kanałami premium, najpopularniejszymi serwisami streamingowymi i ponad 100 000 filmów do kupienia lub wypożyczenia”. Może to rzeczywiście sugerować, że dostępne będę również produkcje lokalne.

Efektownie wyglądają też plany Apple na rynku finansowym. Producent zapowiedział wprowadzenie w III kw. 2019 r. własnej karty płatniczej – Apple Card. To karta kredytowa (fizyczna i wirtualna), przy której partnerem Apple jest Goldman Sachs i sieć Mastercard. Koncern zamierza pozyskać klientów brakiem prowizji, programem lojalnościowym, dodatkowymi usługami finansowymi, w tym korzyściami polegającymi na zwrocie części opłat za zakupy (tzw. cash back). Ponadto mocno akcentowane są kwestie bezpieczeństwa i zapewnienia prywatności. Niewątpliwą zaletą jest też automatyczna integracja z Portfelem Apple, co jest realnym udogodnieniem dla posiadaczy iPhone’ów. Karta będzie dostępna na razie tylko na rynku amerykańskim. Natomiast już teraz wiadomo, że sama aplikacja płatnicza pojawi się w kolejnych 40 krajach. Biorąc pod uwagę, że Polska jest jednym z europejskich liderów płatności elektronicznych i nowoczesnych usług bankowych, niewykluczone, że karta pojawi się również na rynku polskim.
Apple ogłosił ponadto start Arcade, płatnego serwisu z dostępem do gier na iPhone’a, iPada, komputery Macbook i iMac. Jest to kontynuacja koncepcji amerykańskiego producenta, który stawiał sobie za cel rozwój gier mobilnych i branży w oparciu o model płatnych, w pełni profesjonalnych produkcji. Jest to jednak obecnie nisza, którą Apple planuje rozwijać, co na pewno będzie wyzwaniem. Sukces komercyjny gier mobilnych opiera się bowiem na modelu Free2Play, mikrotransakcjach oraz reklamach, w czym celuje Google Play i system Android. Celem Apple może być jednak tworzenie większych produkcji na wyłączność i próba zmonetyzowania ich przy pomocy nowego urządzenia (np. konsoli). Arcade ma być dostępne jesienią w ponad 150 krajach, w tym w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *