Antal i PIRXON promują Agencję Pracy Robotów

Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy, mogą zatrudnić „roboty” zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej odpowiedzialnymi zadaniami.  Zdaniem promującej rozwiązanie firmy rekrutacyjnej Antal projekt wychodzi naprzeciw braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy w kraju. Agencję Pracy Robotów Antal stworzył wspólnie z firmą PIRXON, działającą 15 lat w branży IT, obecnie specjalizującą się w rozwiązaniach rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) i tych z zakresu Robotic Process Automation (RPA).

Antal będzie oferował swoim klientom, w zależności od stanowiska, na jakie poszukiwany jest kandydat, rzeczywistych pracowników lub właśnie tych cyfrowych. Spółka PIRXON natomiast będzie te roboty tworzyła, korzystając ze swojego doświadczenia zdobytego przy programowaniu około 50 robotów. „Jeśli robot ma szansę sprawdzić się na określonym stanowisku, jest projektowany pod dedykowane procesy i wdrażany do pracy. Zajmuje to od 7 do 40 dni, czyli znacznie mniej niż standardowa rekrutacja. Następnie jest wynajmowany za miesięczne wynagrodzenie, a jego praca wspierana jest przez naszych specjalistów” – tłumaczy Bartosz Sobolewski, prezes PIRXON.

„Cyfrowy pracownik ma wiele zalet: nie popełnia błędów, nie bierze urlopów, nie choruje i może pracować 24 godziny na dobę. Co więcej, roboty przejmując powtarzalne i wolumenowe procesy, dają możliwość rozwoju pracowników w bardziej zaawansowanych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmniejszają ryzyko powstawania błędów, ale co najważniejsze powodują, że firma może skupiać się na dodatkowych aktywnościach – mówi Artur Skiba, prezes Antal. „Pracodawca nie pokrywa kosztów programowania robota, nie płaci ZUS oraz pozostałych składek, ale miesięczną pensję, zbliżoną do tej, którą otrzymuje standardowy pracownik” – dodaje.

Nazwy: robot, bot, cyfrowy lub wirtualny pracownik stały się popularne dla opisu rozwiązań z zakresu Robotic Process Automation (RPA), czyli oprogramowania mogącego wykonywać dowolne procesy oparte na danych i regułach. Roboty działają podobnie jak człowiek – mogą realizować wiele powtarzalnych procesów, do których potrzebny jest komputer. Logują się do systemów, wpisują dane w odpowiednie miejsca, kopiują je, generują raporty, wysyłają e-maile, pobierają informacje z wewnętrznych systemów firmy oraz z zewnętrznych źródeł danych. Korzystają swobodnie z systemów ERP, poczty e-mail, portali internetowych, pakietu Microsoft Office i wielu innych aplikacji.

Roboty mogą wykonywać wiele czynności: księgować faktury, tworzyć raporty, naliczać pensję, generować oferty sprzedażowe i wysyłać je do potencjalnych klientów, obsługiwać zamówienia, reklamacje czy zwroty, a także zamawiać transporty czy harmonogramować zlecenia produkcyjne. Agencja Pracy Robotów powstała na bazie wcześniejszych doświadczeń agencji Antal, dla której PIRXON wykonał Bonifacego – robota zajmującego się poszukiwaniem kandydatów do pracy. Projekt zakończył się sukcesem, a Bonifacy pracuje skracając proces rekrutacji o jedną trzecią.

PIRXON do gdańska spółka, która zaczynała od marketingu internetowego, a potem zajęła się robotami biurowymi. Spółka zanotowała w 2018 r.  wzrost zysku do 620 tys. zł i zwiększyła obroty do 4,4 mln zł. PIRXON realizuje badania dotyczące rozszerzonej rzeczywistości, na które dostał 1,8 mln zł. Tworzy platformę do pisania oprogramowania do okularów z rozszerzoną rzeczywistością. W możliwości dalszej ekspansji na rynkach zagranicznych mają pomóc inwestorzy indywidualni. PIRXON wycenił siebie na ponad 17 mln zł – jest gotowy sprzedać inwestorom pakiet 17% akcji za ok. 3 mln zł. W przyszłości nie wyklucza szukania środków poprzez debiut giełdowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *