Amerykańscy gracze dominują na europejskim rynku chmury obliczeniowej

wykres

This post is also available in: English

Zdaniem firmy Synergy Research Group europejski rynek chmury obliczeniowej w II kw. 2021 r. przekroczył wartość 7,3 mld euro. Jest to wynik blisko czterokrotnie wyższy niż w 2017 r. Warto jednak zauważyć, że zdecydowana większość tych przychodów należy do amerykańskich firm. Lokalni, europejscy gracze generują tylko niewielką część przychodów z rynku przetwarzania w chmurze.

Amazon, Microsoft i Google

Rynek cloud computing dynamicznie rozwija się już od kilku lat, a pandemia COVID-19 tylko umocniła ten trend. Sam rynek warty jest już ok. 7,3 mld euro, jednak jak zauważa Synergy Research Group, tylko niewielki procent tych przychodów należy do europejskich dostawców. Zdecydowanymi liderami rynku są trzej najwięksi amerykańscy operatorzy chmury, Amazon, Microsoft i Google, którzy odpowiadają za 69% przychodów.

Nie oznacza to jednak, że firmy ze starego kontynentu nie powiększają swoich przychodów. Ich wartość z roku na rok systematycznie rośnie, jednak wzrost ten jest wciąż mniejszy w porównaniu do amerykańskich operatorów. W II kw. 2021 r. lokalni gracze osiągnęli ponad dwukrotnie lepsze wyniki w porównaniu do wcześniejszych okresów, jednak równocześnie ich udział w rynku spadł z 27% do znacznie poniżej 16%. Przykładem jest tutaj firma Deutsche Telekom, którego udział na rynku chmury obliczeniowej w Europie szacuję się na ok 2%. Za nim są jeszcze tacy operatorzy jak OVHcloud, SAP, Orange.

Analizując wyniki na europejskim rynku cloud computing, przychody z usług świadczonych za pośrednictwem infrastruktury chmurowej (w tym IaaS, PaaS i hostowanych usług chmury prywatnej) na europejskim rynku za ostatnie cztery kwartały wynoszą ok 26 mld euro, o 27% niż w poprzednim okresie. Segmentami odpowiadającymi za największą część przychodów są IaaS i PaaS, które stanowią aż 80% całego rynku. Z kolei najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar to platformy PaaS z usługami bazodanowymi, IoT i analitycznymi.

Obraz na najbliższe pięć lat

Co więcej, zdaniem Johna Dinsdale (główny analityk Synergy Research Group) sytuacja na omawianym rynku na pewno się nie zmieni w ciągu najbliższych pięciu lat. Amerykańskie firmy w ostatnim czasie dokonały ok. 14 mld euro wydatków na inwestycje w infrastrukturę chmurową, tym samym potwierdzając swoją silna pozycję na rynku.

,,(…) europejscy dostawcy usług chmurowych nadal mają szansę by rosnąć. Kluczem jest dla nich skupienie się na zastosowaniach, które mają bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące suwerenności i prywatności danych oraz na segmentach klientów, które wymagają silnej lokalnej sieci wsparcia – dodaje John Dinsdale.

Podobne wpisy