Amazon Prime Video wchodzi do kanału operatorskiego. T-Mobile pionierem.

SVOD-Amazon-Netflix

This post is also available in: English

T-Mobile jako pierwszy na rynku telekomunikacyjnym wszedł w partnerstwo z serwisem Amazon Prime Video. Platforma dostępna jest w sprzedaży bezpośredniej, jak i z poziomu dekodera w ramach oferty telewizyjnej IPTV. W efekcie T-Mobile pośredniczy już w sprzedaży trzech serwisów SVOD, w tym także Netfliksa oraz Ipli.  

T-Mobile i alians z trzema serwisami SVOD

T-Mobile jako pierwszy operator w kraju nawiązał współpracę z serwisem SVOD Amazon Prime Video, wprowadzając usługę do swojej oferty. Aplikacja Amazon Prime Video rozszerza tym samym portfolio usług rozrywkowych operatora oferowanych w ramach oferty konwergentnej. Konwergencja usług, ze szczególnym nastawieniem na rozwój produktów dla domu, stanowi jeden z kluczowych elementów długofalowej strategii firmy.

T-Mobile pierwszą kompleksową ofertę dla domu wprowadził na rynek w połowie tego roku pod marką Magenta 1. Obejmuje ona pakiet usług mobilnych, stacjonarnych i rozrywki oparciu o infrastrukturę mobilną i światłowodową (Orange). W ofercie rozrywkowej T-Mobile pozycjonuje telewizję IPTV (wyposażoną w dekoder, wykorzystujący Android TV oraz technologię 4K) oraz dostęp m.in. do platform Netflix, Eleven Sports, serwisu Ipla, darmowych kanałów telewizji cyfrowej, gier i rozrywki dla dzieci. Marka Magenta 1 wykorzystywana jest w całej Grupie Deutsche Telekom w Europie. Operator planuje również stworzenie szerokiej gamy pakietów łączących Amazon Prime Video z innymi usługami telekomunikacyjnymi i rozrywkowymi.

Dostępność Amazon Prime Video w sieci T-Mobile

Subskrybentami serwisu Amazon Prime Video mogą zostać obecni i nowi klienci Magenty 1 lub abonenci innych usług mobilnych. Na początek klienci otrzymują możliwość skorzystania z 7-dniowego okresu promocyjnego bez opłat. Z usługi można skorzystać w dostępie bezpośrednim, ale również za pośrednictwem dekodera T-Mobile, w ramach telewizji światłowodowej IPTV. Płatność za subskrypcję realizowana jest na jednym rachunku T-Mobile. Miesięczny koszt dostępu do platformy to 13 zł przez pierwsze pół roku korzystania z usługi. Później opłata za miesięczną subskrypcję wynosi 26 zł.

Potencjał SVOD jako usługi dodanej w ofercie telekomów mobilnych

Serwisy SVOD przyciągają największą liczbę użytkowników płatnych usług VOD na polskim rynku. PMR ocenia, że w 2018 r. liczba płatnych subskrybentów (a właściwie RGU) serwisów SVOD w Polsce wyniosła 2,7 mln, z czego 46% przypada na dystrybucję w kanale operatorskim (przede wszystkim serwis HBO GO, głównie w ofercie dostawców płatnej telewizji dostępny z poziomu dekodera cyfrowego, oraz serwisy Netflix, Showmax i Player).

Obecnie na mobilnym rynku telekomunikacyjnym platforma Netflix dostępna jest w ofercie Orange, T-Mobile oraz P4. Ponadto T-Mobile wypuszczając na rynek markę Magenta 1, wprowadził również do kanału operatorskiego platformy Ipla oraz Amazon Prime Video. Do niedawna serwis HBO GO był sprzedawany wyłącznie w kanale operatorskim, jako dodatek do telewizji linearnej i wymagał dostępu do dekodera. Po wprowadzeniu platformy w sprzedaży bezpośredniej w marcu 2018 r., samodzielny do niej dostęp w mobilnym kanale operatorskim zaoferował Polkomtel (operator sieci Plus).

Usługi VOD, w tym przede wszystkim w modelu subskrypcyjnym, stanowią jeden z segmentów usług dodanych w telefonii komórkowej (VAS) o największym potencjale wzrostu. W latach 2019-2024 CAGR wzrostu dla wartości rynku płatnych serwisów VOD w Polsce PMR prognozuje na poziomie 7,8%. Równocześnie we wskazanym okresie liczba płatnych użytkowników serwisów VOD zwiększy się o 1,6 mln, co będzie zasługą serwisów w dostępie subskrypcyjnym. W dalszej perspektywie rynek szczególnie zaktywizuje również rozwój sieci 5G.

Pozytywna koniunktura rynku VOD stanowi szczególną szansę dla telekomów mobilnych na udane alianse z serwisami SVOD. Korzyści są dwustronne. Platformy subskrypcyjne otrzymują w ten sposób szerszy zasięg dla monetyzacji swojej usługi. Decyduje o tym czynnik popytowy i wygoda płatności za subskrypcję metodą direct billing, czyli dodanie jej do rachunku telefonii komórkowej. Po stronie operatorów komórkowych współpraca wiąże się natomiast z konkretną marżą za pośrednictwo w sprzedaży subskrypcji. Dodatkowo telekomy swoje partnerstwo z serwisami SVOD mogą pogłębiać dzięki specjalnej ofercie pakietów danych dedykowanych usługom wideo – Video Pass, dzięki którym oglądanie treści VOD mobilnie nie zużywa mobilnej transmisji danych dostępnej w ramach danej taryfy. Obecnie Video Pass dostępne jest w ofercie Orange (w ramach ofert Orange Flex), T-Mobile (Supernet Video) oraz Play (Wideo Non Stop). W ocenie PMR w przyszłości rozwiązanie to powinno zyskać na znaczeniu. Na rynkach europejskich również postępuje jego standaryzacja.

Więcej informacji na temat rynku usług VOD w Polsce znajduje się w raporcie PMR: Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *