ALSO przejmie ABC Datę

Szwajcarski koncern ALSO Holding, jeden z wiodących dostawców dystrybucji, rozwiązań i usług ITC w Europie, zawarł 21 grudnia ub.r. z ABC Datą, jednym z największych dystrybutorów ICT w Polsce, umowę ramową w sprawie przejęcia tej spółki. Wstępna cena wynosi 141 mln zł w przypadku ABC Daty oraz 35 mln zł – ABC Daty Marketing. Transakcja obejmie również udziały w spółkach zależnych ABC Daty, m.in. w S4E, iSource oraz podmiotach zależnych działających w innych krajach regionu CEE.

Zgodnie z umową, pod koniec grudnia ALSO Holding i MCI wezwały do sprzedaży 37,1% akcji ABC Data po 1,30 zł za sztukę. Zapisy na akcje potrwają od 15 lutego do 18 marca 2019 r. Rozliczenie transakcji nastąpi 26 marca. W przypadku powodzenia wezwania i osiągnięcia przynajmniej 90% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu ABC Daty, ALSO Holding i MCI rozważają przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji spółki, a następnie wycofanie spółki z giełdy. Do finalizacji transakcji potrzebne jest spełnienie dodatkowych warunków, m.in. uzyskanie zgody antymonopolowej Komisji Europejskiej.

Ogłoszona decyzja jest wynikiem przeglądu opcji strategicznych ABC Daty. ALSO, działające w piętnastu krajach, weszło do Polski w 2015 r. poprzez przejęcie rodzimego PC Factory. Strategicznym celem grupy jest wzrost globalnych przychodów do 10-14 mld € rocznie (wobec 8,9 mld € w 2017 r.) oraz uzyskanie topowej pozycji na rynkach dystrybucji w krajach prowadzonej działalności. W celu osiągnięcia tych celów ALSO jest aktywne na rynkach M&A w regionie. W listopadzie poinformowano o przejęciu słoweńskiej spółki DISS, natomiast w grudniu przejęto chorwackiego dystrybutora Recro. Przejęcie ABC Daty ma pomóc ALSO w osiągnięciu pozycji lidera w Polsce oraz wzmocnić obecność broadlinera na pięciu rynkach CEE. W 2017 r. przychody spółki ALSO Polska wzrosły do 1,85 mld zł z 1,23 mld zł rok wcześniej. ABC Data w 2017 r. osiągnęło 4,6 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *