AliExpress z planami na polskim rynku

maszyna-kartka-aliexpress

This post is also available in: English

W ciągu ostatnich kilku lat AliExpress znacznie zwiększył swoje wpływy na polskim rynku. Choć na początku 2021 roku zostaną wdrożone nowe regulacje dotyczące zwolnienia z podatku VAT towarów spoza Unii Europejskiej, spółka zapowiada dalsze plany dotyczące nowych rozwiązań w Polsce.

Nowe prawo

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 r. na terenie wspólnoty ma wejść w życie tzw. pakiet e-commerce. Istotą nowego prawa jest zapobieganie unikania płacenia podatku od wartości w przypadku dokonywania zakupów przez sieć za granicą. Chodzi głównie o dostawy z Chin, a nowe regulacje mają sprawić, że przesyłki z Aliexpress przestaną być tak bardzo opłacalne. Zmiany w prawie polegają głównie na zwolnieniu z opłat dodatkowych za przesyłki nieprzekraczające wartości 22 euro. Według szacunków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, z powodu tego rozporządzenia kraje UE tracą rocznie nawet 5 mld euro. Nowe przepisy mają umożliwić skuteczniejsze obejmowanie towarów kupowanych drogą elektroniczną podatkiem VAT. Począwszy od nowego roku dla towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro będą obowiązywały specjalne procedury.

Nowe prawo przewiduję, że opłata będzie pobierana z platformy e-commerce, na której sprzedawane będą produkty z poza UE. Możliwe jest również nałożenie odpowiedzialności na nabywców i firmy kurierskie które będą zobowiązane do nakładania podatku od towarów. Rozporządzenie ma na celu zapobieżenie trudnościom w zakresie podatków i ceł nakładanych na towary kupowane przez Internet od chińskich dostawców, zapobiegając tym samym nierównej konkurencji na rynku.

AliExpress na polskim rynku

Jak podkreśla Gary Topp, prezes AliExpress, firma działa w Europie Środkowo-Wschodniej od 2017 roku, a obecnie Polska jest kluczowym rynkiem zbytu w tym regionie. Obecnie AliExpress jest także trzecim najbardziej znanym serwisem e-commerce w Polsce (po Allegro i OLX) oraz najbardziej znanym zagranicznym portalem zakupowym dla Polaków. Dlatego chiński gigant nie ma zamiaru rezygnować z wprowadzania nowych rozwiązań na polskim rynku. Jednym z nich ma być możliwość sprzedaży produktów polskich dostawców na oficjalnej platformie AliExpress.

Marka podejmuje również działania na polskim rynku, które mają poprawić wizerunek chińskiej firmy. Jednym z nich jest podpisanie umowy sponsorskiej z klubem piłkarskim Lech Poznań.  „Chcemy, aby współpraca z Lechem Poznań symbolizowała nasze zaangażowanie na polskim rynku” – podsumowuję  Gary Topp, prezes AliExpress na Europę Środkowo-Wschodnią.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *