Adam Wojtkowski nowym szefem firmy Red Hat w Polsce

Od grudnia 2018 r. polskim oddziałem firmy Red Hat zarządza Adam Wojtkowski, obejmując stanowisko generalnego menedżera dla regionu CEE. Adam Wojtkowski posiada ponad 20-letnie doświadczenie menedżerskie w branży IT. Przed rozpoczęciem współpracy z Red Had pracował dla Oracle’a, gdzie pełnił funkcję dyrektora generalnego. W latach 2012-2017 Adam Wojtkowski kierował polskim oddziałem EMC, a następnie odpowiadał za sprzedaż rozwiązań infrastrukturalnych Dell EMC. Wcześniej był związany także m.in. z Dellem, Cisco, Telekomunikacją Polską SA (obecnie Orange) i Ericssonem.

Firma Red Hat specjalizuje się w systemach operacyjnych Linux – najpopularniejszym oprogramowaniu w modelu open source stworzonym jako alternatywa dla zastrzeżonego oprogramowania Microsoftu. Równolegle Red Hat zajmuje pozycję jednego z wiodących dostawców otwartych technologii chmurowych. W październiku 2018 r. IBM poinformował, że zdecydował o przejęciu firmy Red Hat na szczeblu globalnym. Finalizacja transakcji wartej 34 mld $ spodziewana jest w II połowie 2019 r. Rozwiązania Red Hat zostaną włączone do działu chmury hybrydowej IBM, co ma pomóc koncernowi na uzyskanie pozycji lidera na rynku rozwiązań cloudowych, gdzie głównymi konkurentami firmy są Amazon, Alphabet oraz Microsoft. Z kolei w grudniu 2018 r. firma Red Hat poinformowała o przejęciu spółki NooBaa tworzącej oprogramowanie do zarządzania usługami pamięci masowej danych w środowiskach hybrydowych i wielochmurowych.

Według danych PMR wartość rynku cloud computing (w 100% rynek B2B) w Polsce w 2017 r. przekroczyła 760 mln zł, rosnąc w tempie 25% r/r. Prognoza na rok 2018 zakłada wzrost w podobnej skali. Na polskim rynku nieco szybciej rozwija się model chmury publicznej, który zwiększa przewagę nad modelem prywatnym. Chmura publiczna odpowiada za blisko dwie trzecie wartości rynku. Autorskie badania PMR wskazują również, że chmura hybrydowa to najczęściej stosowany model rozwiązań cloudowych w dużych firmach w Polsce. Z różnych form hybrydy chmury i własnych zasobów korzysta ponad 80% badanych podmiotów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *